Choroba, którą nie jest łatwo wykryć staje się plagą na całym świecie. Niestety zaniedbanie tego tematu może mieć katastrofalne skutki.
LĘK TO STANDARD
Najnowsze badania CDC pokazały, że ponad 1/3 dorosłych, którzy ukończyli 45 lat czuje się samotna. Dodatkowo badania mówią, że prawie ¼ osób w wieku powyżej 65 lat czuje się odizolowana społecznie.
Nie jest to normalne zjawisko, które może mieć fatalne skutki zdrowotne. Integracje społeczne to podstawa długiego i zdrowego życia.
Brak kontaktu z rówieśnikami nie musi prowadzić do samobójstwa, ale na pewno ma wpływ na pogorszenie stanu zdrowia i skrócenie długości naszego życia.
Jak pokazują badania- jeśli nie widujemy się z innymi ludźmi mamy ogromne prawdopodobieństwo demencji, chorób serca czy udaru mózgu we wczesnym wieku.
ZRÓB TO DLA SIEBIE I DLA INNYCH
Psychologowie podkreślają aby kontaktować się ze swoimi rodzinami, rówieśnikami bez powodu. Bardzo często depresja i stany lękowe to stany chorobowe, które ciężko wykryć nawet przez osobę chorą.
Nasz kontakt z innymi nie tylko zabezpiecza nas przed tymi dolegliwościami, a być może ratuje inną osobę z poważnych tarapatów.
W swoich badaniach eksperci podkreślają, aby nie zapominać komplementować innych. W dobie idealnych sylwetek oraz postaw w Internecie wiele osób traci poczucie własnej wartości, a to kolejny krok do poważnych schorzeń psychicznych.
W najnowszym artykule American Psycholigical Assciation (APA) możemy przeczytać o kolejnych ciekawych badaniach.
Te wykazały, że osoby, które często komplementują innych absolutnie nie są świadome jak wielką przysługę robią dla ich komfortu psychicznego”.
A więc wnioski z tych badań są proste- wychodźmy z domu, uśmiechajmy się, rozmawiajmy z innymi i nie szczędźmy im komplementów.
TECHNOLOGIA POMAGA, ALE NIE ZAWSZE
Choć najnowsze technologie i media społecznościowe w pewnym sensie „uratowały” wiele firm i edukację w czasie pandemii to zostawiły po sobie głęboki ślad.
Naukowcy od wielu lat podkreślają, że nowe technologie nie tylko mają destrukcyjny wpływ na umysł i życie społeczne, ale i również bardzo mocno uzależniają.
Widać to w wielu miastach w Polsce. Na szczęście jest coraz więcej świadomych osób, które starają się pokazać problem. Dlatego m.in. w Głogowie na Dolnym Śląsku powstała inicjatywa społeczna, której ludzie wykonali specjalne napisy przed przejściami dla pieszych.
„Telefon poczeka, życie nie”- napisane na chodniku przed pasami ma uświadamiać głogowian, że zbyt często trzymamy telefon w rękach.
SŁUCHAJ SIEBIE
Najważniejsze aby wsłuchiwać się w swoje potrzeby- to kolejne zdanie, które często wypowiadają w swoich pracach psychologowie. Jak pokazała nam historia rząd nie musi idealnie doradzać i nie zawsze wie co dla nas ważne.
Nie trzeba daleko sięgać w przeszłość aby przypomnieć sobie zakaz wchodzenia do lasów lub propozycję premiera, który chce inwestować w e-sport (sport w postaci gier komputerowych).
W tym samym czasie chociażby Norwegowie otrzymywali na swoich receptach od lekarzy rodzinnych określoną liczbę godzin, które tygodniowo mieli spędzić w lesie.
Dodatkowo zalecano im aby nie przywiązywali tak dużej uwagi do elektroniki. Badania pokazują, że żyje im się o wiele lepiej niż Polakom.
Photo by Nikolay Hristov on Unsplash/Photo by Verne Ho on Unsplash
__________________________