• energia
  • technologia

29 października 2020

Ewolucja energetyczna - kropki kwantowe, szyby które dają prąd.

W dobie dzisiejszego tempa życia, rachunki za prąd dla niektórych stały się nie lada obciążeniem. Wszyscy poszukujemy lepszych udogodnień, nowoczesnych rozwiązań, by, nie płacić wysokich rachunków za prąd. Okna nanoPV staną się naszą prywatną elektrownią, są całkowicie bezpiecznie w użytkowaniu, zapewniają izolację termiczną. Te okna będą zasilały nasze urządzenia jak telefon, laptop, lodówkę czy pralkę.


Kropki kwantowe to małe półprzewodniki o rozmiarach rzędu kilku, kilkudziesięciu nanometrów (1 nanometr = 0,000 000 001 m), są one zdolne do pochłaniania i emitowania promieniowania elektromagnetycznego, czyli światła. Te półprzewodniki funkcjonują na dobre w świecie elektroniki, czyli tranzystorów, procesorów oraz układów scalonych. Kropki kwantowe są najbardziej innowacyjnym i niezwykłym półprzewodnikiem, są tak małe i niewidoczne, że przy pomocy mikroskopu nie sposób je zaobserwować.Kształtem i rozmiarem kropek kwantowych można manipulować, tak by dopasować je do naszych potrzeb.

Kropki kwantowe to rewelacyjne odkrycie, mogą one działać jak filtry, które wycinają szkodliwe promieniowanie UV, lub nadmierną ilość IR. Kropki kwantowe również mogą świecić w dowolnym kolorze, a intensywność ich światła przewyższa wszystkie inne technologie. To najlepszy materiał do stworzenia komputera kwantowego.

Wykorzystywane są również w biologii, medycynie a teraz w fotowoltaice. Kropki kwantowe w zasadzie nie mają konkurencji, gdyż absorbują więcej i w szerszym zakresie niż najbardziej popularny półprzewodnik w fotowoltaice — krzem. Odporne są na warunki atmosferyczne, są zupełnie transparentne, nie ulegają degradacji.


Okno nanoPV — transparentna szyba fotowoltaiczna


Te nowoczesny szyby nie tylko będą dawały prąd, lecz również będą mogły świecić-emitować światło w dowolnym kolorze. Kropki kwantowe przyczynią się do całkowitego usunięcia szkodliwego promieniowania UV oraz ograniczą ilości promieniowania IR, które dociera do pomieszczenia. Kropki kwantowe nie przyczynią się zmiany wyglądu szyby, gdyż są bardzo małe i niepotrzebna jest modyfikacja obecnego modelu.

Technologia przyszłości


Możemy być pewni, że w niedalekiej przyszłości nanomateriały będą nieodzowną częścią naszego życia, wypełnią niemal każdą dziedzinę. Każda technologia oparta na nanomateriałach rozwija się bardzo prężnie. Kropki kwantowe przyczyniają się wielkich zmian, będzie można dowolną powierzchnię zamienić na ogniwo fotowoltaiczne. Nanometryczne półprzewodniki są złączem p-n, a jedyne czego będzie potrzeba, to elektrod zbierających. Co to dla nas oznacza? W spodniej części telefonu, pod szybką będzie można zamontować cienką warstwę kropek, w ten sposób można będzie zasilać swój telefon, wystawiając go na promienie słoneczne. Jest to tylko jeden z mnóstwa przykładów na to, jakie możliwości dają nam kropki kwantowe w obrębie poboru i generacji energii.

Autor; Redakcja