22 listopada 2020

Od 28 listopada galerie handlowe otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym

Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym - czytamy na stronie gov.pl.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m kw. , maseczki ochronne są obowiązkowe a sklepy mają obowiązek zaopatrzyć klientów w rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji.

Od 7 do 29 listopada, znaczna część sklepów w galeriach, centrach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw., jest zamknięta. Natomiast można zrobić zakupy w sklepach z żywnością, sklepach kosmetycznych, z artykułami toaletowymi, środkami czystości, aptekach, gazetami lub książkami, sklepach zoologicznych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami samochodowymi. W centrach handlowych wprowadzono ograniczenie prowadzenia handlu i działalności usługowej na wyspach handlowych. Poza wyspami otwarte są punkty usługowe takie jak; fryzjerzy, optycy, banki, poczta, ubezpieczenia, myjnie samochodowe, szewc, krawiec, pralnie i lokale gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos.

Limit osób w placówkach handlowych o powierzchni do 100 m kw. to 1 osoba na 10 m kw., dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni – 1 osoba na 15 m kw.

Wszędzie obowiązują maseczki ochronne oraz obowiązek udostępnienia klientom rękawiczek jednorazowych i płynu do dezynfekcji rąk.

W sklepach, drogeriach, aptekach i w placówkach pocztowych obowiązują godziny dla seniorów, zgodnie z którymi od 10 do 12 zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

„Bezpieczeństwo klientów oraz pracowników naszych sklepów są w tej sytuacji kluczowe a my dołożymy wszelkich starań, by centra handlowe pozostały nadal jednymi z najbezpieczniejszych miejsc publicznych”, „To szansa na generowanie przychodów w najgorętszym handlowo momencie roku a tym samym droga do wyrównywania gigantycznych strat, które ponieśliśmy i nadal ponosimy z powodu pandemii” – zadeklarował Zarząd ZPPHiU (Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług).

Autor; Redakcja