3 grudnia 2020

Domy kopułowe - ekstrawagancja czy pożyteczne rozwiązanie?

Domy kopułowe ze względu na swoje walory wizualne, na niebanalny jak dotąd styl architektoniczny zyskują na świecie coraz więcej fanów. U nas w Polsce jeszcze nie są tak znane, jednak coraz częściej buduje się je w Europie i Azji. Z wyglądu przypominają nam nieco igloo, ponieważ są w kształcie bryły. Jak się okazuje, posiadają wiele plusów, są w budowie bardzo proste, można łączyć je ze sobą, osiągając dosyć spory obszar rozbudowy.

Czym się charakteryzują ?

Budowa domów kopułowych nie jest aż tak bardzo skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Domy te nie posiadają dachu, a cały kształt jest zaokrąglony, można by śmiało powiedzieć, że przypominają nieco domki smurfów. Domy te nie posiadają kątów, dlatego może być to dla nas pewnym zaskoczeniem, gdyż przywykliśmy do kątów w naszej użytkowej przestrzeni. Te okrągłe budowle już istniały kilka tysięcy lat temu, gdzie występowały w formie glinianych lepianek. Co ciekawe okazują się bardzo praktycznym rozwiązaniem na mieszkanie.

Dla kogo?

Jeśli jesteś osobą, której zależy na oszczędnościach, to właśnie taki dom kopułowy będzie idealnym rozwiązaniem dla ciebie. Mogłoby się wydawać, że tak nowatorski styl i budowa pochłoną mnóstwo pieniędzy, a jest zupełnie na odwrót. Cała budowa, jak i plan domu kopułowego wychodzą o wiele taniej, ponieważ te domki są energooszczędne. Dodatkowym atutem jest ich oryginalny kształt, już od wieków kula uważana jest za ideał w dziedzinie budownictwa. Dowiadujemy się również o lepszej energii oraz zupełnie lepszym komforcie życia. Dlatego domy kopułowe są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie boją się inwestować w nowatorskie budownictwo.

Z czego zbudujemy dom kopułowy i ile zapłacimy ?

Budowane są w wielu rozwiązaniach technologicznych, są domy ze styropianu, gdzie wykorzystuje się spienione tworzywo sztuczne, które następnie pokrywane jest warstwą zbrojnego betonu. Domy kopułowe stawia się również z drewna, gdzie wykorzystuje się konstrukcję gięto-klejoną. Można stawiać również z cegły, gliny, szkła wulkanicznego jednak to rozwiązanie nie należy do najtańszych. Szkielet domu kopułowego szacuje się na ok. 20 tys. złotych. Wszystko zależy również od powierzchni domu oraz budowy z jakich materiałów są zrobione. Trzeba również zauważyć, że przy budowie takich domków jest znacznie mniejszy nakład prac budowlanych.

Aranżacja wnętrza domu kopułowego.

Wnętrze domu kopułowego jest pozbawione kątów, jednak przy pomocy grafików, którzy przygotowują wizualizacje wnętrz takiego domu, można wszystko dopiąć na ostatni guzik. Przestrzeń musi zostać wykorzystana maksymalnie, dlatego też warto oddać się w ręce dobrego projektanta wnętrz, który wygospodaruje dla nas praktyczne rozwiązania. Domy kopułowe są domami plastycznymi, co to oznacza? Możemy je rozbudowywać wedle potrzeby, zyskując nowe powierzchnie mieszkalne. Czas budowy wzniesienia kopuły wynosi ok 4 miesiące, dlatego jest o wiele krótszy niż w systemie tradycyjnej budowy.

Dom kopułowy jest o wiele bardziej bezpieczny niż tradycyjny, choć by ze względu na to, że nie ma dachu, a więc nie istnieje możliwość zerwania go. Domy te są bardzo ciepłe, energooszczędne jednak nie są popularne w naszym kraju. Wadą może być, że trudno znaleźć ekipę budowlaną, która podejmie się wybudowania takiego domu. Następna kwestia to meble, muszą być zrobione na wymiar, by pasowały i praktycznie zajmowały przestrzeń mieszkalną. Domy te mimo długiej historii, zdecydowanie stanowią innowacyjną myśl architektoniczną, która może budzić zaskoczenie. By poczuć i zrozumieć różnice pomiędzy klasyczną konstrukcją a kopułą geodezyjną, trzeba spędzić w niej przynajmniej 2-3 noce. Wkrótce będzie to możliwe na Warmii i Mazurach gdzie powstał projekt oparty na świętej geometrii, zachowujące złote proporcje. Będzie tam można wynająć apartament stanowiący kopułę na pięknych warmińsko – mazurskich terenach. Jednak to nie wszystko twórcy projektu oferują również najpiękniejsze grunty w regionie które można nabyć a następnie swobodnie wybudować własne kopuły (i nie tylko). Kontakt do twórcy projektu; Tomasz 504868688.

Autor;Redakcja