6 grudnia 2020

Polacy masowo wymeldowują się z kraju

Od początku roku z Polski wymeldowało się około 250 tys. osób. Żadna z tych osób nie podała również nowego dresu zameldowania. Rośnie też liczba osób, którzy zadeklarowali wyjazd na stałe. Ma to związek z planami wejścia w życie nowych przepisów podatkowych. Jesteśmy właśnie u progu wielkiej emigracji.

Dlaczego uciekamy z ojczyzny?

Powodów tego zjawiska może być wiele, ale najważniejszym z nich jest plan dodatkowego opodatkowania przez polski rząd, pracy wykonywanej za granicą. Nowe podatki wzbogaciłyby polski budżet kwotą około 200 mln zł. Rząd informuje, że celem tego działania jest walka z podatkowymi oszustami, a nie ściąganie podatków z pracowników. Eksperci twierdzą jednak, że jest inaczej. Mówią, że rząd chce zabrać Polakom możliwość zarabiania większych pieniędzy niż w ojczyźnie. Jak jednak wiadomo, dodatkowe opodatkowanie obywateli z tytułu pracy za granicą doprowadzi do tego, że bez zastanowienia będą wyjeżdżać z Polski na stałe, nie tylko na kilkumiesięczne lub kilkuletnie zlecenia. Polacy, którzy poza krajem uzyskają dochód wolny od podatku w tamtejszych realiach, będą musieli spłacać zaległą nadwyżkę do fiskusa. Winią oni obecny rząd zarówno za nowe podatki jak i odrzucanie wniosków Konfederacji o podniesienie kwoty wolnej od podatku. Efektem tych działań są do masowe wymeldowania.

Niektórzy Polacy zapowiadają nawet, że zrzekną się obywatelstwa polskiego tylko po to, by nie płacić podatków. Eksperci przewidują, że statystyka ta będzie się zwiększać z każdym kolejnym miesiącem. Jak jednak wiadomo, faktyczna liczba Polaków wyjeżdżających za granicę jest dużo większa niż oficjalne statystyki. Duża część ludzi decyduje się na pracę zagranicą, ale bez umowy. Tym sposobem chcą zarobić więcej, nie odprowadzając podatku.

Nowe kwoty, nowe podatki

28 października Sejm wprowadził nowy limit odliczenia ulgi abolicyjnej. Aktualnie wynosi ona 1360zł. Resort finansów twierdzi jednak, że nie realizuje to polityki podatkowej względem eliminacji podwójnego opodatkowania, ale zachęca do pracy w Polsce. Przedstawiciele Konfederacji zwrócili jednak uwagę na fakt, że ograniczenie ulgi do 1360zł oznacza jej zniesienie, ponieważ nikt nie zarabia za granicą tak małych kwot. Szef biura prasowego Konfederacji Tomasz Grabarczyk przypomniał również o tym, że jeśli zmiany te wejdą w Zycie z dniem 1 stycznia 2021 roku, Polacy zarabiający za granicą od 8 do 85 tysięcy złotych będą musieli odprowadzić podatki w wysokości 17%, a Ci, którzy przekroczą kwotę 85 tys – 32%.

Skutki teraźniejszych działań odczujemy niedługo, już w przeciągu najbliższych kilku lat. W tym czasie Polacy zdecydują, gdzie zamierzają spędzić kolejne lata, a nawet resztę swojego życia. Są to bowiem kolejne zmiany prawne, które wywołały ogromny zamęt w życiu milionów obywateli.

Autor; Natalia Malessa