18 grudnia 2020

Rząd wprowadza kolejne restrykcje związane z koronawirusem

W listopadzie weszły w życie nowe obostrzenia. Jak ogłosił premier Mateusz Morawiecki święta w tym roku powinny odbyć się na innych zasadach niż do tej pory. Rząd wprowadził zakaz organizowania spotkań, zebrań oraz imprez, dodatkowo przy wigilijnym stole mogą zasiąść członkowie rodziny mieszkający w jednym domu oraz tylko pięć dodatkowych osób.

fot. unsplash

Jak mówi minister zdrowia apeluje o spędzanie czasu świątecznego w jak najbardziej kameralnym gronie. Kolejne zalecenia dotyczą limitu osób w kościołach, gdzie może znajdować się jedna osoba na 15 m2. Dodatkowo ciągle narzuca się zasłanianie nosa i ust zarówno w środku obiektów jak i na zewnątrz.

Minister Zdrowia dodatkowo przestrzega przed trzecią falą, która może nam grozić jeśli wszelkie rozporządzenia rządu będą ignorowane. „Widmo trzeciej fali będzie oznaczało przekroczenie granic wydolności systemu ochrony zdrowia. Jeśli to widmo się zmaterializuje to możemy być pewni, że nasz system zdrowia nie będzie działał wydolnie” – powiedział.

W Noc Sylwestrową rząd wprowadził ZAKAZ PRZEMIESZCZANIA SIĘ od godziny 19:00 do 06:00 rano w Nowy Rok (wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe)

Po Świętach Bożego Narodzenia na terenie całego kraju będzie obowiązywać KWARANTANNA NARODOWA – potrwa ona od 28 grudnia do 17 stycznia

ZAKAZ PRZEMIESZCZANIA SIĘ dzieci i młodzieży do 16 roku życia w godzinach od 08:00 do 16:00 od poniedziałku do piątku (wyjątkiem są tu jedynie półkolonie)

W galeriach handlowych będą mogły być otwarte jedynie sklepy pierwszej potrzeby m.in. spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki – limit 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni lokalu

Hotele będą mogły być otwarte jedynie dla medyków, zostaną za to zamknięte również na ruch służbowy.

Stoki narciarskie zostaną całkowicie zamknięte.

Infrastruktura sportowa będzie otwarta jedynie dla profesjonalnych sportowców.

Będzie obowiązywać 10-dniowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę transportem zbiorowym

Rządy wielu krajów europejskich wprowadziły podobne lub bardziej rygorystyczne zasady niż Polska, ze względu na brak oczekiwanych spadków w dziennej liczbie zarażonych. Wiele państw europejskich przyjęło podobne zasady podczas świąt. W Niemczech i Holandii  otwarte są tylko sklepy z produktami niezbędnymi do życia oraz od godziny 23 do 5 obowiązuje godzina policyjna, takie obostrzenia wprowadził również rząd w  Czechach.

Najtrudniejsza sytuacja jest we Włoszech gdzie oprócz wymienionych zasad dodatkowo jest zakaz przemieszczenia się między regionami kraju bez potrzeby.

Autor; Ola Grzebińska

_________________________