23 grudnia 2020

Polityczne aspekty szczepień

Pewnie nikt nie bierze tego pod uwagę, ale szczepienia mogą być przyczyną upadku tego rządu. To, że większość Polaków nie chce się szczepić może wykazać, że rząd zupełnie zatracił kontrolę nad sytuacją w kraju. Ci, którzy nie chcą się szczepić będą twierdzić, że jest to wynikiem ich zdrowego rozsądku. Paradoksalnie, to samo będą twierdzić ci, którzy zdecydują się szczepić. Problem tego rządu polega na tym, że linia podziału w tym temacie nie przebiega wzdłuż linii poparcia dla obecnego rządu i właśnie ta linia może stać się wkrótce linią poparcia.

Jeśli rząd nie potrafi nakłonić Polaków do podjęcia decyzji o szczepieniu, to znaczy, że utracił ich zaufanie. Co zrobi rząd w sytuacji, jeśli zdecydowana większość ludzi nie zdecyduje się na szczepienie? Prawdopodobnie podejmie działania, żeby ich do tego zmusić.

Jeśli jednak nie osiągnie założonego celu, czyli zaszczepienie 60-70% populacji, to będzie to wielka porażka rządu, która może mieć wpływ na przyszłe wybory. Nie podejmuję tutaj dyskusji o bezpieczeństwie szczepionki, ponieważ to tutaj nie ma znaczenia. Istotne jest to, że władza prawdopodobnie trafiła na problem, z którym może sobie nie poradzić.

Tutaj ich zdolności polityczne i manipulacja na nic się nie przydadzą. Z drugiej strony, ta sytuacja może pokazać, że z każdą propagandę w erze mediów społecznościowych można zwalczyć inną propagandą. Wchodzimy w erę, w której od nowa trzeba będzie uczyć się zarządzania. Teraz naprawdę w ciekawych czasach przyszło nam żyć.

Tego nie było jeszcze nigdy w historii, ponieważ zdarzenia historyczne były zwykle powielaniem innych historii. Nigdy jednak w historii nie było takiego systemu, w którym ludzie na całym świecie w ciągu sekund mogliby się komunikować między sobą. Sprawna komunikacja to szybki dostęp do informacji, a to zmienia wszystko.

Autor; Ryszard Tutko

_________________________