28 grudnia 2020

Segregacja społeczeństwa na podstawie szczepionki

Rządy wielu krajów, w tym Polski, głośno mówią o korzyściach, które zostały przewidziane dla osób zaszczepionych przeciwko chorobie covid-19. Kolejny element, który w jasny sposób dzieli społeczeństwo. Od kilku dniu na całym świecie trwa pierwsza fala szczepień przeciwko covid-19. Obywatele wielu państw nie wyrażają jednak chęci na przyjęcie szczepionki z różnych powodów. Jest ich sporo dla każdego kto z uwagą przygląda się temu co obecnie dzieje się pod przykrywką fałszywej pandemii. W Polsce już odbywają się pierwsze szczepienia według Narodowego Programu Szczepień Przeciwko covid-19.

Jak poinformował Minister Zdrowia Adam Niedzielski program przewiduje system bonusowy, który miałby zachęcić osoby nie wyrażające chęci do zaszczepienia. Jak wiadomo szczepienie będzie polegało na podaniu dwóch dawek substancji w odstępie kilku tygodni.

Dopiero po całej procedurze dostępne będą przewidziane wcześniej bonusy. Pierwszą kwestią jest możliwość ignorowania obostrzeń przez osoby zaszczepione. Oznacza to, że nie będą one musiały odbywać kwarantanny zarówno po powrocie z innego kraju jak i po kontakcie z osobą zarażoną oraz nie będą wliczone w limity dotyczące ilości osób na różnego rodzaju spotkaniach.

Kolejnym elementem, który rozważa rząd jest możliwość rezygnacji z zakrywania nosa i ust w określonych przypadkach, jednak nie jest to jeszcze oficjalna informacja. Jeśli jednak osoby zaszczepione będą mogły liczyć na pewne przywileje oznacza to dyskryminację osób niezaszczepionych, która wzbudza duże kontrowersje.

Przyjęto, że szczepienie jest dobrowolne jednak kwestia bonusów wprowadza kolejne wątpliwości co do tego tematu. Taka sytuacja dzieli społeczeństwo co nie jest pełnoprawnym rozwiązaniem. Korzyści, które miałyby otrzymywać osoby zaszczepione powinny być określone ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Dopiero wtedy bonusy będą zgodne z obowiązującym prawem i definicją dobrowolnych szczepień.

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Zaświadczenia będą wydawane po zaszczepieniu pełnym cyklem szczepienia, tj. w przypadku, gdy będzie ono dwudawkowe – po zaszczepieniu drugą dawką szczepionki. ​​​​Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie) – czytamy na stronie gov.pl

Rządy wielu krajów również przyjęły system korzyści dla osób zabezpieczonych przed koronawirusem. Francuscy deputowani wyszli z inicjatywą wprowadzenia zielonych paszportów, które byłyby przepustką do restauracji oraz placówek kultury dla osób zaszczepionych. Takie rozwiązanie przyjął również Izrael, gdzie zielony paszport został już prowadzony.

Jak mówią przedstawiciele państw obecna szczepionka jest według nich „szansą” na wyjście z bardzo ciężkiej sytuacji z jaką zmaga się świat.

Wątpliwości co do wprowadzania korzyści dla zaszczepionych jest coraz więcej. Segregacja ta jest naruszeniem podstawowych konstytucyjnych praw do nie przyjmowania eksperymentów medycznych bez wyraźnej zgody obywatela. Podział na lepszych i gorszych, na bezpiecznych i niebezpiecznych, na uprzywilejowanych i nieuprzywilejowanych. To działanie sprzeczne z konstytucją jest kolejnym krokiem do odbierania nam naszych podstawowych praw.

Autor; Ola Grzebińska

______________________________