3 stycznia 2021

Przyjęcie przez rodziców szczepionki na covid-19 ma być “przepustką” do przebywania i karmienia dziecka piersią w szpitalu

Do osób z grupy zero czyli personelu medycznylego zostali dodani rodzice hospitalizowanych wcześniaków na oddziałach intensywnej terapii i patologii noworodka. „Rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie 0, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach. Priorytet w dostępie do szczepień musi wynikać ze szczególnego ryzyka i potrzeby a nie znajomości lub statusu publicznego” – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Interpelację do Premiera związaną z apelem Fundacji Koalicja Dla Wcześniaka złożyła Monika Wielichowska- poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

W interpelacji możemy przeczytać:

„Fundacja Koalicja dla wcześniaka na prośbę rodziców apeluje o włączenie rodziców wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii noworodka do grupy 0 w procesie szczepień przeciwko Covid – 19. W apelu do Premiera RP ministra zdrowia oraz rzecznika praw pacjenta fundacja podkreśliła że rodzic wcześniaka jest niezbędnym ogniwem zespołu terapeutycznego, jest potrzebny dziecku by mogło lepiej sie rozwijać słysząc bicie serca znajomy głos mamy(…) budowanie więzi i rozwój laktacji są możliwe jeśli mama ma kontakt ze swoim dzieckiem. Dlatego konieczne jest szybkiego dostępu do szczepień przeciwko Covid -19 i włączenie rodziców wcześniaków do grupy 0 gdyż dzieki szczepieniom rodzice będą mogli znowu być przy swoich dzieciach jak przed pandemią i nie będą stanowili zagrożenia po wypisie dziecka do domu”.

Fundacja zwraca uwagę na to, że pandemia to niezwykle trudny czas dla mam wcześniaków, które oddzielone od swoich dzieci toną w skutku, rozpaczy i bólu. Rodzice wcześniaków z nadzieją oczekują włączenia ich do grupy zero w procesie szczepień przeciwko covid-19, aby mogli znowu być przy swoich dzieciach” – czytamy.

Fundacja Koalicja dla Wcześniaka napisała w niedzielę, że decyzja MZ „oznacza koniec separacji”. „Dziękujemy z całego serca!!!!!” – napisano.

Ministerstwo Zdrowia zastrzegło, że rodzice powinni być zaszczepieni w szpitalu, w którym przebywa dziecko lub zgłoszeni przez szpital do szczepienia w innej placówce, zgodnie z tą samą procedurą, według której zgłaszani są pracownicy medyczni.

Według Fundacji Koalicja dla Wcześniaka przyjęcie przez rodziców szczepionki na covid-19 ma być “przepustką” do przebywania, opieki i karmienia dziecka piersią w szpitalu.

W interpelacji i decyzji o włączeniu rodziców wcześniaków do grupy 0 nie uwzględniono jednak rodziców którzy nie przyjmą szczepionki. W takim przypadku rodzice niezaszczepieni nie będą mogli zobaczyć swojego dziecka w szpitalu. Wchodzimy w bardzo trudny czas segregacji ludzi, odbierania prawa do wyboru. Ból rodzin odłączonych od własnych dzieci ma osłodzić szczepionka która będzie przepustką do „normalności”.

Autor; Redakcja

__________________________