6 stycznia 2021

Trzy osoby poszkodowane po zejściu lawiny w Tatrach

W sobotę 02.01 2021 z Wrót Chałubińskiego w Tatrach zeszła lawina porywając troje turystów. Nie zostali przez nią przysypani ale jedna z kobiet doznała poważnych obrażeń - powiedział ratownik dyżurny TOPR. Wrota Chałubińskiego to wąska przełęcz w głównej Grani Tatr w rejonie Morskiego Oka.

Alarmowanie przez turystów niebezpieczeństwa było zgłaszane kilka razy, jednak ze względu na silny wiatr ratownicy nie mogli dotrzeć do poszkodowanych przez lawinę śmigłowcem. Na pomoc wyruszyły trzy piesze ekipy. Wykorzystując okno pogodowe, ratownicy przed zmrokiem już na pokładzie śmigłowca przetransportowali ranną do szpitala. Jak się okazało jedna z kobiet doznała poważnego urazu miednicy oraz uda.

W rejonie grani Ornaku i Siwej Przełęczy inny turysta został poszkodowany przez silny wiatr który zsunął go na stromy zbocz. Turysta uszkodził kolano i obyło się bez poważniejszych obrażeń. Szybka pomoc sześciu ratowników którzy ruszyli pieszo, uratowała go udzielając pomocy i sprowadzając turystę na dół.

Jak informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego, w górach panują trudne warunki do pieszych wędrówek. Na tatrzańskich szlakach zalega śnieg, lód i jest ślisko. Powyżej szlaki znajdują się pod śniegiem, a i ich szlak w wielu miejscach jest niewidoczny. Wiatr utworzył zaspy, a w innych miejscach śnieg jest wywiany do skały.

Autor; Redakcja

_________________________