12 stycznia 2021

Jak Polski Holding Hotelowy zarabia na pandemii

W Polsce upadają kolejne branże. Jedną z nich jest branża hotelowa. W związku z kolejnymi obostrzeniami i ponownym zamykaniem hoteli, właściciele niektórych z nich zostali zmuszeni do zamknięcia swoich biznesów. Nie stać ich bowiem na ciągłe utrzymywanie obiektów bez zarabiania na nich. Stoją puste od wielu miesięcy. Wiele z zamkniętych hoteli trafiło na licytację. Większość takich właśnie licytacji wygrywa Polski Holding Hotelowy, w skrócie PHH.

zdj/pixabay

Polski Holding Hotelowy zarabia na pandemii.

PHH powstało decyzją polityczną w grudniu 2018 roku. Spółka wykorzystuje pandemię w celu przejęcia jak największej liczby hoteli. Władza ewidentnie chce zbudować hotelowego giganta. Holding miał skupiać w jednym miejscu wszystkie hotele, które należą do Skarbu Państwa i jego spółek. Na samym początku funkcjonowania PHH kapitał zakładowy firmy wynosił 141,7 miliona złotych. Po dokapitalizowaniu przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, które było ówczesnym właścicielem spółki kapitał zakładowy wynosił już 509,4 miliona!

Właściciele większych i mniejszych obiektów hotelowych zgodnie uważają, że spółka wykorzystuje pandemię do wzbogacenia się ich kosztem. Twierdzą, że sytuacja, w jakiej znalazła się branża hotelowa to dla PHH doskonała okazja, aby wziąć pod swoje skrzydła atrakcyjne hotele w atrakcyjnych cenach. Taki obrót sprawy może zakończyć się np. protestami właścicieli hoteli. Wszyscy są zgodni w stwierdzeniu, że polityka prowadzona pod płaszczykiem walki z pandemią niszczy ich biznesy i zmusza do zamykania interesów.

Jawne okradanie przedsiębiorców

Przejmowanie hoteli przez PHH to kolejny przykład okradania polskich przedsiębiorców. Rząd nie oferuje im żadnej pomocy finansowej i się nimi nie interesuje, do czasu… Ich oczy zwracają się ku upadającym hotelom tylko po to, by je po jakimś czasie wystawić na licytacje i włączył w PHH za śmieszne kwoty. Jest to kolejny przykład traktowania zarówno przedsiębiorców jaki wszystkich obywateli jak pionków do zarabiania na nich łatwych pieniędzy. Jeszcze niedawno wicepremier Jarosław Gowin zapowiadał wsparcie finansowe dla właścicieli hoteli. Miało to rekompensować cały okres, w którym obiekty były zamknięte. Nikogo już jednak nie dziwi fakt, że z obietnic nie pozostało nic, tylko puste słowa.

Hotele należące do PHH

Aktualnie składa się na niego 28 hoteli, a wiemy, że niedługo może być ich znacznie, znacznie więcej! Pandemia stworzyła do tego (niestety) idealne warunki. Aktualnie do Polskiego Związku Hotelowego należą takie hotele jak Courtyard by Marriott Warsaw Airport, Hotel Renaissance Warsaw Airport, Hampton by Hilton Airport (filia z Gdańsku i Warszawie), Hotel Belwederski w Warszawie, Hotel Kopernik w Toruniu, Hotel Royal w Krakowie, Hotel Kopernik w Olsztynie i wieeeeele, wiele innych.

Afera z hotelem Regent

Jak się okazuje, PHH i Polski Honding  Nieruchomości (PHN) chcą nabyć spółkę Cosmar Polska znaną również pod nazwą Regent Warsaw Hotel. Jest to luksusowy hotel, który znajduje się obok ambasady Rosji. Spółka Cosmar ogłosiła upadłość w 2018 roku, a w maju 2020 ogłoszono przetarg. Cena wywoławcza wynosiła 145 milionów złotych. W trakcie licytacji mającej miejsce 23 grudnia PHN zaproponował najwyższą cenę. Pojawiły się jednak głosy, że wykorzystują oni trudną sytuację branży do wykupienia hoteli. Rzeczniczka PHH Magdalena Szefernaker (żona wiceministra MSWiA) informuje, że ich celem nigdy nie było okazyjne wykupywanie hoteli.  Zaprzeczyła również plotkom, że budżet PHH został zasilony 300 milionami złotych z Polskiego Funduszu Rozwoju. Twierdzi, ze dokonują zakupów ze środków własnych, które posiada spółka i kredytów bankowych.

Całkowite przejęcie hotelu Gerent ma nastąpić najpóźniej 5 lutego 2021, czyli już za niecały miesiąc!

Kolejne przejęcia na horyzoncie?

Doniesienia medialne mówią, że PHH w niedalekiej przyszłości ma przejąć obiekty należące do PGE, PGNiG oraz KGHM. Wszystko wskazuje bowiem na to, ze to właśnie Polski Holding Hotelowy zaproponuje najlepsze oferty i wzbogaci się o kolejne obiekty hotelowe. Nie wiemy jeszcze na 100% czy i kiedy to nastąpi, możemy jedynie czekać na nowe doniesienia. Nie zdziwi nas absolutnie informacja o kolejnych upadłościach i okazyjnych dla PHH przejęciach. Świat w czasie pandemii i Polska za panowania PiS już chyba nie są w stanie niczym nas zdziwić.

Autor; Natalia Malessa

______________________________