2 lutego 2021

Likwidacja całej fermy norek w powiecie kartuskim z powodu 4 przypadków koronawirusa

Inspektorzy sanepidu wraz z weterynarzami wykryli ognisko koronawirusa na fermie norek w powiecie kartuskim. Chorobę wykryto u czterech zwierząt z 20 przebadanych. W wyniku zaistniałej sytuacji Minister Zdrowia wspólnie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju wsi podjęli decyzję o likwidacji całej fermy. Zabitych zostanie prawie sześć tysięcy norek.

Polski Przemysł Futrzarski nie kryje oburzenia całą sytuacją. Fakt zlikwidowania całej fermy z powodu 4 sztuk zdaniem Przemysłu jest niewspółmierny ze stanem faktycznym. Zaznaczyli również że w podobnych przypadkach w Europie rządy wypłacają odszkodowania za likwidację, kilkadziesiąt euro od sztuki.

„Niestety, spełniły się najczarniejsze scenariusze. Rozporządzenie wydane przez ministra Grzegorza Pudę, nie przewiduje żadnych odszkodowań za eksterminowane zwierzęta. To ewenement na skalę całej Europy” – czytamy w oświadczeniu.

„Hodowcy z Danii, po negocjacjach z tamtejszym rządem otrzymają ponad 800 euro za ubitą sztukę. W sumie duńscy hodowcy dostaną w przeliczeniu blisko 11 mld zł. W Polsce, rząd Prawa i Sprawiedliwości nie przewidział żadnych rekompensat ani odszkodowań dla hodowców. Działania te uważamy za bezprawne i w najbliższych dniach wystąpimy z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa” – apelują przedstawiciele branży futerkowej.

„Apelujemy do Pana Premiera Morawieckiego do natychmiastowego zatrzymania tego bezprawia. Żądamy przeprowadzenia audytu w Ministerstwie Rolnictwa, aby ustalić jak zostało i kto stworzył to prawo” – powiedział Marek Miśko dyrektor generalny Związku Polski Przemysł Futrzarski.

Podobny proceder miał miejsce również w Danii. Wówczas minister rolnictwa Mogen Jensen został usunięty z funkcji ministra rolnictwa a Premier płacząc na wizji przepraszała hodowców za poniesione straty, w wyniku błędów w badaniach na COVID-19.

W tej chwili trwa wywłaszczanie polskich rolników w biały dzień. Okazuje się, że w Polsce można pozbawić obywateli własności, nie gwarantując żadnych odszkodowań za decyzję państwa. Wzywamy Premiera RP do natychmiastowych działań, w celu zatrzymania tego bezprawia! – napisał na Twitterze Marek Miśko. Dalej poinformował w swoim nagraniu że nie została oszacowana wartość zwierząt, pasz, karm która musi zostać zutylizowana, zapowiada również walkę o prawa właścicieli norek przeciwko Skarbowi Państwa przed Sądem.

Polski Przemysł Futrzarski w samych aktywach jest wart 7 miliardów złotych.

Autor; POKOLENIEX

Zdjęcie;Pixabay.com

___________________________