1 marca 2021

Warszawa na 6 miejscu prestiżowego rankingu „European Cities and Regions of the Future 2020/2021”

Polacy mają powód do dumy. Nasza stolica uplasowała się bowiem na 6 miejscu prestiżowego rankingu „European Cities and Regions of the Future 2020/2021” Znaleźliśmy się w sąsiedztwie takich olbrzymów jak Londyn, Paryż czy Monachium. W ubiegłym roku plasowaliśmy się na 11. miejscu, w ciągu roku awansowaliśmy aż o 5 miejsc.

Ranking ten to zestawienie 505 miejscowości, które zdaniem ekspertów mają duże szanse na rozwój ciekawą przyszłość. Wzięto pod uwagę 319 miast, 148 regionów i 38 tzw. lokalnych partnerstw na rzecz przedsiębiorczości.

Został opracowany przez magazyn fDi należący do grupy „Financial Times”. Punkty były przydzielane w kilku kategoriach takich jak: potencjał ekonomiczny, efektywność kosztowa, łączność, styl życia i kapitał ludzki oraz przyjazność dla biznesu.

Wyniki zostały zaprezentowane z podziałem na kategorie i w zestawieniu ogólnym. W pierwszym przypadku wzięto pod uwagę wielkość miast i ich położenie geograficzne.

Na pierwszym miejscu rankingu znalazła się stolica Wielkiej Brytanii, Londyn. Udało mu się to mimo zagrożeń spowodowanych brexitem. Tuż za nim widzimy Paryż (stolica Francji), Dublin (stolica Irlandii), Monachium (miasto w Niemczech) i Amsterdam (stolica Holandii).

Polska znalazła się na kolejnym miejscu, czyli na pozycji numer 6! Nie jest to jednak jedyne polskie miasto wyróżnione w rankingu. Ku zaskoczeniu wszystkich, na 17. miejscu znalazło się miasto liczące niecałe 3,5 tysiąca mieszkańców. Chodzi o Stryków, czyli małe miasteczko położone na południe od Łodzi.

Miejsce 18 zajęła stolica Norwegii (Oslo), 19 Barcelona (stolica Hiszpanii), 20 Sztokholm (stolica Szwecji). Stryków znalazł się więc wyżej niż światowe olbrzymy! Zawdzięcza to świetnej lokalizacji, ponieważ położony jest tuż przy autostradach A1 i A2, przez co interesuje wielu europejskich inwestorów z branży logistycznej

Zajęliśmy 8. miejsce w kategorii „potencjał ekonomiczny”, 9. w „strategii dotyczącej biznesu” oraz 10. w „efektywności kosztowej”. Wyprzedziliśmy również wszystkie miasta Europy Środkowej. Co więcej, Warszawa znalazła się też na 1. miejscu w rankingu regionalnym, tzn. europejskim. Na 4. miejscu widzimy Stryków, na 4. Wrocław, a na 10. Kraków.

Jest to sukces stolicy i wielki powód do dumy.

Polska zaprezentowała się świetnie i pokazała wszystkim, że jest krajem z wielkim potencjałem.

Autor; Natalia Malessa

Źródło: rp.pl

Obraz Henryk Niestrój z Pixabay

Zdjęcie Valika Chernetskyi na Unsplash

Obraz Krzysiek z Pixabay

________________________________