3 marca 2021

Raport PAN: aktywność fizyczna w Polsce na dramatycznie niskim poziomie

Naukowcy z Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk udostępnili obszerny raport, który poświęcony jest zdrowiu i aktywności fizycznej Polaków o nazwie „Niedostateczny poziom aktywności fizycznej w Polsce jako zagrożenie i wyzwanie dla zdrowia publicznego”. Do jego stworzenia przyczyniło się ponad 50 osób. Byli nimi m.in. specjaliści medycyny sportowej, kardiolodzy, interniści, pedagodzy i sportowcy.

Raport ten skierowany jest głównie do osób zawodowo zajmujących się fizycznym i psychicznym zdrowiem ludzi. Swoją uwagę powinni na nim skupić również ludzie tacy jak np. sportowcy, lekarze i nauczyciele.

Z raportu wynika, że aktywność fizyczna w naszym kraju jest na dramatycznie niskim poziomie. Dotyczy to ludzi w każdym wieku. Tak niski poziom aktywności może mieć bardzo zły wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne ludzi.

Skutkami mogą być np. poważne choroby czy zwiększona liczba zgonów. Narażamy również swoją psychikę, odporność na stres i wiele innych! Zaniedbując swoją kondycję zaprzepaszczamy przecież szanse na dobry stan zdrowia i długie życie. Stanowi to również problem w leczeniu i rehabilitacji wielu chorób takich jak cukrzyca, nowotwory czy choroby układu krążenia.

Mimo wyraźnej poprawy sytuacji na przestrzeni ostatnich 20 lat nadal pozostajemy z tyłu, jeśli chodzi o statystyki Unii Europejskiej. Według danych Special Eurobarometer 472 z 2018 roku sytuacja w Polsce jest tragiczna.

Na przestrzeni kilkunastu lat odsetek ludzi nieaktywnych fizycznie bez przerwy wzrasta. W roku 2004 nieaktywnymi fizycznie okazało się 46 % społeczeństwa, w roku 2018 jest ona zdecydowanie większa i sięga aż 56%. To aż 10% mniej ludzi uprawiających jakąkolwiek aktywność fizyczną na przestrzeni jedynie 14 lat!

Poziom aktywności fizycznej Polaków jest zdecydowanie niższy niż ten, który reprezentuje większość państw należących do Unii Europejskiej. Gdybyśmy jakimś cudem dorównali średniej zauważalnej w UE, umieralność Polsce zmniejszyłaby się aż o 3,5% w skali roku!

Prognozy na najbliższą przyszłość nie są jednak dobre. Według naukowców odsetek ludzi nieaktywnych zwiększy się w przeciągu kolejnych kilku lat. Wpłynie na to m.in. pandemia i zamknięcie ludzi w domach. Stanowi to zagrożenie dla ludzi w każdym wieku.

Jeśli sytuacja się nie poprawi, może to przynieść okropne skutki i wielkie straty nie tylko w zdrowiu, ale i w samej ilości ludzi w kraju.

Raport zachęca swoich odbiorców do promocji aktywnego trybu życia. Podkreślają, jak ważne jest kierowanie działań do najmłodszych, aby nie dopuścić do powstania niepożądanych skutków tzw. „zasiedzenia”.

Nie można bowiem dopuścić do tego, aby połowa z najmłodszych przedstawicieli naszego społeczeństwa w młodym wieku nabawiła się problemów z sercem, nadwagi, depresji czy innych niepożądanych skutków braku ruchu.

Autor; Natalia Malessa

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zdjęcie mr lee na Unsplash

Obraz photosforyou z Pixabay