18 kwietnia 2021

Przerażająca mapa. Tak wytną nam Polskę

Inicjatywa Lasy i Obywatele przełożyła na interaktywną mapę dane Lasów Państwowych o trwających i planowanych wycinkach. I ręce opadają. Oczywiście na ogólnym zdjęciu punkty są większe, więc aż taka powierzchnia Polski wycięta nie będzie. Ale nawet przy przybliżeniu skala wycinki jest ogromna.

Pokazuję to na przykładach okolic m.in. Warszawy, Łodzi, Włocławka, Białegostoku i Puszczy Noteckiej.Źródłem do przygotowania mapy był Bank Danych o Lasach i umieszczone w nim informacje z tzw. Planów Urządzenia Lasu, które udostępniono w styczniu.

Każde z 430 nadleśnictw w kraju przygotowuje taki plan raz na 10 lat. Choć jego konsultacja są obowiązkowe, wie o nich garstka osób.

Leśnicy mają strony internetowe, konta na Facebooku, Instagramie, Twitterze, kanał na youtube i spotify, zatrudniają grafików i biuro prasowe. a nie potrafią poinformować społeczeństwa o konsultacjach społecznych dotyczących lasów – zauważa w rozmowie z „Wyborczą” Marta Jagusztyn, pomysłodawczyni mapy zajmująca się badaniami i ewaluacją międzynarodowych programów rozwojowych.

Twórcy mapa podkreślają, że jest ona „tak dobra, jak dostępne dane”. I wyjaśniają, że z powodu opóźnień w publikowaniu informacji część z wycinek na mapie została już przeprowadzona.

„Na dziś nadleśnictwa mają przekaz dnia by zestawiać naszą mapę ze zdjęciami satelitarnymi i pokazywać rzekome zbytnie uproszczenie. Odpowiadamy, że całe potrzebne info na mapie jest, zakładamy, że użytkownik potrafi czytać i że takiej mapy raczej nie da się zrobić lepiej, a już na pewno nie na tych danych.

A mapę satelitarną podłączymy na dniach, dla pełnego obrazu i by leśnicy nie czuli się źle” – dodają Lasy i Obywatele na swym fanpejdżu. Warto dodać, że na stronie inicjatywy umieszczono też inne przydatne informacje.

To: Mapa (głównie oddolnych) inicjatyw mieszkańców, którzy połączyli siły, by bronić lasów przed wycinką. Na razie jest na niej ponad 130 punktów, ale każdy może zgłaszać kolejne. Biblioteka z „leśnymi” podręcznikami on-line, które można pobrać za darmo.

Różne petycje ws. obrony lasów przed wycinką, które czekają na Twój podpis. Informacje na temat tego, w jaki sposób każdy i każda z nas może włączać się w działanie na rzecz lasów. A dlaczego warto to zrobić? „Zajmują blisko 30% powierzchni Polski.

Pełnią ważne funkcje przyrodnicze, społeczne i gospodarcze. Produkują tlen, regulują obieg wody, chronią gleby, są bezpiecznym domem dla roślin i zwierząt. Obniżają poziom hałasu, oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, łagodzą skutki klęsk żywiołowych.

Są miejscem dostępnym dla każdego i każdej z nas (…). Niszcząc lasy dużo mocniej odczujemy negatywne skutki coraz szybciej następujących zmian klimatycznych” – informuje strona Lasy i Obywatele.

Autor: SzymonBujalskiDziennikarz

zdjęcia; Lasy i Obywatele

https://lasyiobywatele.pl/?fbclid=IwAR0mDmSA1FGNG3nWKAGY-M3hE2-XQII8ADwrr_iAU6RoKbQ_CHReVTT2gPE