25 kwietnia 2021

Do sejmu trafiły projekty ustaw regulujące posiadanie marihuany medycznej

Jest mowa o zniesieniu kar i legalnym uprawianiu krzewów w celach medycznych. Projekty trafiły do sejmu 20 kwietnia. Data nie jest przypadkowa, ponieważ obchodzimy wtedy Światowy Dzień Marihuany. Za światełkiem nadziei dla wielu osób stoi Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany. To właśnie oni przez ponad rok pracowali nad projektami ustaw.

Posiadanie niewielkiej ilości suszu wciąż będzie nielegalne, ale nie będzie traktowane jako przestępstwo. Za takie przewinienie ma jedynie grozić kara grzywny, o której będzie mowa w dalszej części artykułu.

Jeśli projekty uzyskają zielone światło, a ustawy wejdą w życie, posiadanie 5 gramów suszu ni będzie przestępstwem. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie dorosłych.

Pomysłodawcy projektu pomyśleli również o sytuacji, kiedy waga suszu przekroczy dopuszczalne 5 gramów. Ich propozycja polega na tym, że posiadanie od 5 do 10 gramów marihuany będzie podlegało karze grzywny od 500 do 2000zł.

Możliwe będzie również późniejsze umorzenie sprawy, jeśli potwierdzi się fakt, iż susz był przeznaczony jedynie do użytku własnego. W przypadku posiadania większej ilości niż wspomniane 10 gramów – przepisy pozostałyby niezmienione.

Za taką ilość grozi i ma grozić 3 lata pozbawienia wolności. Legalne będzie mogło być posiadanie własnej uprawy krzaków. Jedynym ogranicznikiem ma być ich liczba.

W jednym gospodarstwie domowym będzie można hodować maksymalnie 4 krzaki.

CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy stanu Nowy Jork już niedługo zyskają dostęp do legalnej rekreacyjnej marihuany

Polska ma więc szanse na to, by stać się kolejnym krajem, gdzie miłośnicy marihuany będą czuć się swobodniej. Jest tak np. w Urugwaju, Portugalii czy Kanadzie. Tamtejsze władze albo zalegalizowały marihuanę albo zniosły kary za samo posiadanie suszu w niewielkich ilościach.

Stowarzyszenie „Wolne Konopie” uważa jednak, że projekty zapewniają ludziom za mało wolności. Wychodzą więc z własnym projektem, który miałby wprowadzić legalne posiadanie 30 gramów suszu na własny użytek, uprawę 4 krzaków na jedno gospodarstwo domowe i posiadanie 200 gramów kopii w domu.

Aby zaprezentować projekt, muszą zebrać pod nim 100 tysięcy podpisów. Pierwszym krokiem była rejestracja inicjatywy i zebranie 1000 podpisów, aby w ogóle było to możliwe.

Organizacja chwali się pomyślnością planu i szykuje się na złożenie projektu w Sejmie. Ich kolejnym krokiem ma być rejestracja komitetu i zbieranie podpisów.

Plan ma również na calu zmniejszenie cen medycznej marihuany.

Aktualnie za 1 gram specyfiku musimy zapłacić około 65zł. Koszt miesięcznej kuracji sięga więc około 1000zł. Po wejściu ustaw w życie 65zł ma spaść do 4,50zł.

Byłby to ogromny krok na przód dla wszystkich korzystających z kuracji. Autorzy projektów zapowiadają również walkę o refundację leczenia medyczną marihuaną w przypadku takich chorób jak AIDS, stwardnienie rozsiane czy padaczka lekoodporna.

Autor; Natalia Malessa