29 kwietnia 2021

Obowiązkowe szczepienia w Wałbrzychu

Wałbrzyscy radni przegłosowali uchwałę o obowiązkowym szczepieniu wszystkich mieszkańców oraz osób pracujących w ich mieście. Wystosowali również apel do ministra zdrowia o wpisanie COVID-19 na listę chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień. Nie wiem, dlaczego tego nie zrobiono - stwierdził prezydent Wałbrzycha w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Art. 39 Konstytucji mówi wyraźnie: „Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody”.

„Radni Rady Miejskiej Wałbrzycha stosunkiem głosów 22 (za) do 3 (przeciw) przyjęli Uchwałę w sprawie wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 przez mieszkańców Miasta Wałbrzycha oraz inne osoby wykonujące pracę na terenie Miasta Wałbrzycha. Szczepienia to jedyna droga do pokonania pandemii” – napisał na Facebooku Roman Szełemiej prezydent Wałbrzycha.

„Ktoś musiał w końcu o tym głośno powiedzieć” powiedział podczas sesji prezydent Szełemej, z wykształcenia lekarz usprawiedliwiając swój pomysł. „Ten problem istnieje w wielu środowiskach, ale wiele osób w związku z agresywnymi działaniami środowisk antyszczepionkowych rezygnuje z tego”.

Jego zdaniem są to przepisy dla dobra społecznego – „Być może warto czasem lekko przekroczyć tę linię wolności osobistej”.

Jak relacjonuje Radio Wrocław, w trakcie debaty nad uchwałą prezydent Szełemiej przypomniał radnym, że dwa lata temu zdecydowali o obowiązku szczepień dzieci uczęszczających do publicznych przedszkoli. Prezydent argumentował również że kraje zachodniej Europy coraz częściej wymagają szczepień.

Wałbrzych, jest pionierem w propagowaniu szczepień. Ruch zaangażowany w szczepienia prężnie działa w mieście. To właśnie tam po raz pierwszy zainicjowano program drive-thru, pierwszy punkt szczepień masowych a niedługo rozpocznie się program szczepienia w busach które będą przyjeżdzały do domów seniorów i szczepiły na miejscu.

Jeżeli program segregacji sanitarnej wejdzie w życie osoby niezaszczepione nie będą obsługiwane w urzędach, będą miały również problem z wejściem do obiektów użyteczności publicznej.

Radio Wrocław poinformowało że obowiązek szczepień będzie obowiązywać w momencie, gdy rejestracja będzie już otwarta dla wszystkich roczników. Mimo tego, że rada miasta przegłosowała uchwałę, decyzję władz Wałbrzycha może unieważnić jeszcze wojewoda dolnośląski.

Autor; K.M

______________________