23 maja 2021

Branża muzyczna: dość niszczenia polskiej kultury!

Branża muzyczna w Polsce przechodzi najgorszy kryzys od lat. Brak koncertów spowodowało tysiące zawieszonych miejsc pracy, dramaty rodzin lub całkowite przebranżowienie muzyków i osób z branży aby zarobić na podstawowe utrzymanie rodziny. W momencie rozluźnienia obostrzeń i względnego przejścia do tzw. normalności artyści, menedżerowie, organizatorzy, technicy oraz dziesiątki tysięcy ludzi związanych z kulturą i rozrywką w Polsce woła: otwórzcie koncerty!

GMAP Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich, SOIAR Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych, PITE Polska Izba Techniki Estradowej oraz ZZMRP Związek Zawodowy Muzyków RP wystosowały dziś tj 23 maja wzruszający apel a raczej wołanie o pomoc który brzmi następująco:

„Stanowczo protestujemy przeciwko niesprawiedliwemu i niezgodnemu z zasadami życia społecznego wykluczaniu nasz pracy, dyskryminacji i niszczeniu powszechnej i bardzo ważnej formy kultury, jaką jest udział w koncertach!

Protestujemy w imieniu organizatorów, menedżerów, techników, firm scenotechnicznych, promotorów, pracowników obsługi wydarzeń, artystów, muzyków i dziesiątek tysięcy ludzi związanych z kulturą i rozrywką w Polsce, ale także w imieniu milionów fanów, uczestników wydarzeń koncertowych różnego typu.

Wspólnie z IGMAP, SOIAR i PITE przez ostatnie tygodnie otrzymywaliśmy zapewnienia, że te niedorzeczne i kompletnie niezrozumiałe zapisy rozporządzenia zostaną zmienione z końcem maja. Niestety tak się nie stało.

Do protestu przyłącza się także ZZMRP.STOP DYSKRYMINACJI KONCERTÓW! Nie istnieją przesłanki, które przy dopuszczeniu do organizacji meczów piłkarskich z udziałem dziesięciotysięcznej publiczności, organizacji wesel, imprez domowych, komunii, spektakli, kabaretów, seansów filmowych w salach kinowych z udziałem 50% publiczności; funkcjonowania kościołów, centrów handlowych, czy gastronomii na świeżym powietrzu (a już za kilka dni również w przestrzeniach zamkniętych), uniemożliwiają organizację wydarzeń kulturalnych w postaci koncertów, zarówno w warunkach plenerowych, jak i w jakichkolwiek salach do tego przeznaczonych.

Dlaczego tylko koncerty mają pozostać zamknięte!?

Dlaczego grupy muzyczne mają zakaz działalności, w przeciwieństwie do grup cyrkowych, sportowych i wszystkich innych?

Działanie takie jest nie tylko kompletnie niezrozumiałe, ale również jest całkowicie przeciwstawne do działań podejmowanych w krajach Unii Europejskiej.

Nie ma ani jednego przypadku w Europie, aby ograniczenia kulturalnych wydarzeń muzycznych stały w tak silnej sprzeczności nie tylko z innymi wydarzeniami kulturalnymi, ale ze wszelkimi innymi dziedzinami życia.

W cywilizowanym świecie, w krajach takich, jak Austria, Włochy, Wielka Brytania, Francja, Dania, Holandia czy Belgia, odbywają się imprezy artystyczne!

Czy mamy znowu być na szarym końcu cywilizacji?

NIE ZGADZAMY SIĘ NA UTRZYMANIE DYSKRYMINUJĄCYCH I NIERACJONALNYCH ZAPISÓW UDERZAJĄCYCH W ORGANIZACJĘ KONCERTÓW!

Mamy wieloletnie doświadczenie i dysponujemy profesjonalną wiedzą w organizacji BEZPIECZNYCH KONCERTÓW – jesteśmy w tym specjalistami. Domagamy się przejrzystych zasad i równych szans dla branży, która jako pierwsza została całkowicie sparaliżowana i nadal tkwi w zamknięciu, jako ostatnia.

Żądamy elementarnej sprawiedliwości – uwolnienia koncertów i możliwości ich realizacji od 29 maja. Dziesiątki innych branż i obszarów życia społecznego, w ostatnim czasie powróciły już do funkcjonowania – branża muzyczna oczekuje równości wobec prawa”.

„Żyjemy w kraju absurdu. Można w wielotysięcznym tłumie oglądać mecz, pójść na występ kabaretu/standupu, iść do kina, teatru, cyrku, muzeum i do kościoła. A na koncert nie można. W ostatnich rozporządzeniach zespoły muzyczne zostały wykluczone z możliwości pracy. Czuję obezwładniającą bezsilność. Protestujmy! Nie chcemy przywilejów, chcemy równego traktowania. OTWÓRZCIE KONCERTY!!!” – dodał na swojej tablicy na fb Krzysztof Zalewski.

Obecnie tylko muzycy mają zakaz pracy i nie zapowiada się, że w najbliższym czasie coś się zmieni. Nie ma w tym żadnego logicznego uzasadnienia.

#DOSCDYSKRYMINACJI #UWOLNICKONCERTY

źródło/ zdjęcie; IGMAP Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich/fb

Photo by Oscar Keys on Unsplash