25 maja 2021

Pierwszy w Warszawie Kościół w galerii handlowej

Na niecodzienny pomysł zorganizowania miejsca modlitwy i spotkań ludzi wierzących w centrum handlowym zdecydowali się przedstawiciele protestanckiej Społeczności Chrześcijańskiej “Zachód” należącej do Kościoła Chrystusowego. Pomysł na przeniesienie się do Galerii Bemowo pojawił się dużo wcześniej zanim pojawiła się pandemia która nieco pokrzyżowała te plany. Inicjatorzy chcą, żeby kościół w Galerii Bemowo mógł zacząć działać w trzecim kwartale 2021 roku.

Przedstawiciele protestanckiego Kościoła podpisali już umowę najmu lokalu o powierzchni 350 metrów kwadratowych w centrum handlowym. Już podczas lockdownu organizowano tam nabożeństwa które były transmitowane w internecie. Lokal jednak potrzebuje remontu między innymi: wymiany posadzki, wybudowanie ścianek działowych, zmiana oświetlenia i zakupienie wyposażenia.

Przedstawiciele społeczności szacują koszt całej inwestycji na około pół miliona złotych. Jednocześnie zaznaczają że sami zebrali połowę potrzebnej kwoty, a na resztę kwoty zorganizowali internetową zbiórkę, która znajduje się tutaj.

„Kościół w galerii handlowej to zdecydowanie oryginalny pomysł. Gdy o tym mówimy, widzimy różnorodną, aktywną, pełną wiary i nadziei, zaangażowaną lokalnie Wspólnotę, która jest blisko ludzi. Decyzja o przeprowadzce do Galerii Handlowej Bemowo w Warszawie jest realizacją tej wizji.

To miejsce nie kojarzy się z duchowością, ale nam to nie przeszkadza. Lubimy wyjść poza schemat i nie ograniczamy działania Ewangelii do murów kościoła, raz w tygodniu”. – możemy przeczytać na oficjalnej stronie Społeczności Chrześcijańskiej “Zachód”.

Galerie handlowe nie kojarzą się z duchowością, ale doszliśmy do wniosku, że to właśnie miejsce dla nas, bo to tutaj krzyżują się ścieżki ludzi o bardzo różnych problemach i potrzebach. Chcemy stworzyć wspólnotę, w której dobrze poczuje się każdy – niezależnie od poglądów, płci, koloru skóry czy narodowości – powiedział pastor Kościoła Adam Duliński.

Społeczność ma nadzieję że to miejsce będzie przyjazne dla wszystkich, otwarte na różnorodne inicjatywy integrujące mieszkańców dzielnicy, które będzie służyło całej bemowskiej społeczności. Plany są interesujące oprócz sali w której odbywać się będą nabożeństwa planuje się zorganizowanie kawiarni, otwartego punktu konsultacyjno-poradniczego dla osób w trudnej sytuacji, przestrzeni do wykładów, spektakli i innej twórczości artystycznej, a także zorganizowanie dwóch salek edukacyjnych dla dzieci.

Autor; pokoleniex

zdjęcie/źródło; schzachod.pl/

_______________________