19 lipca 2021

W związku ze zgłoszeniem dot. "obrazy uczuć religijnych" policjanci zarekwirowali grafikę z wrocławskiej pizzerii Iggy Pizza

Policja poinformowała, że otrzymała zgłoszenie od jednej z mieszkanek Wrocławia, która twierdzi, że obraz znajdujący się na ścianie jednego z lokali gastronomicznych w rejonie Starego Miasta, obraża jej uczucia religijne. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Policja w związku z otrzymanym zgłoszeniem wkroczyła do pizzeri i zażądała ściągnięcie grafiki.

Właściciele sławnej pizzerii poinformowali, że grafika jest autorstwa fantastycznej polskiej artystki @barrakuz i przedstawia kolaż obrazu jednego z najwybitniejszych malarzy ubiegłego wieku, Amedeo Modiglianiego, na tle obrazu przedstawiającego ikonę religijną.

Całą sytuację skomentowali wierszem Williama Shakespeare’a z dedykacją dla policyjnego partolu;

„I wish you would stop being useless and start being pizza” (Chciałbym, żebyś przestał być bezużyteczny, a zaczął być pizzą)

Do zaistniałej sytuacji odniosła się również artystka dzieła która napisała na swoim instagramie;

„Policja nakazała zdjęcie ze ściany jednej z moich grafik, która podobno obraża czyjeś uczucia religijne. Chciałabym napisać, że pojawienie się tej pracy, w tym miejscu, jak i sam pomysł na jej powstanie wcześniej nie miał w żadnym z możliwych zamiarów obrażanie czyichkolwiek uczuć religijnych.

Jako Twórczyni wizualna, jestem daleka od jakichkolwiek form agresji, szykanowania czy obrazy kogokolwiek. Tym samym praca, o której jest teraz głośno, to nic innego jak wyraz artystyczny, kolaż, przewrotność i zwykła zabawa związana z udziałem dwóch dzieł malarskich. Przykro mi, że w czasach, w których przyszło nam dorastać i żyć takie rzeczy stanowią temat sporu.

Zadziwia fakt, że negliż kobiety z obrazu Modiglianiego wklejony w obraz Matki Boskiej z Gwadelupy wywołuje sensację. To działanie twórcze. Ta sytuacja boli, bo nie rozumiemy się jako społeczeństwo i nie rozróżniamy sztuki od prawdziwego obrazoburstwa.

Wtargnięcie policji, przesłuchania i nakazanie zdjęcia plakatu ze ściany to naruszenie również moich praw jako artystki, a także praw osobistych właścicieli lokalu.” (…)

Dodając; „Nienawiść nigdy nie idzie w parze z życzliwością. Mam nadzieję, że praca wróci na swoje miejsce, gdyż obecnie jest przetrzymywana na czas postępowania karnego. Peace and Love and Pizza.”

– Policja znowu wpadła w odwiedziny i na zlecenie prokuratury rekwiruje grafikę. Policjanci zagrozili aresztowaniem za utrudnianie śledztwa, jeśli grafika nie zostanie wydana – oświadczyli właściciele lokalu na instagramie po kilku godzinach od wstawienia postu.

Pod instagramowym postem pojawił się trafny komentarz jednego z internautów;

„Słuchajcie, jesteście prywatnym lokalem, i nawet jeśli zostało wszczęte dochodzenie w sprawie obrazy uczuć religijnych, które jakimś cudem w ciągu kilku godzin zaczęła nadzorować prokuratura (co byłoby czymś niespotykanym w polskich organach ścigania), to nie ma podstawy, żeby żądać od Was wydania grafiki.

W mojej opinii doszło tu do nadużycia uprawnień i powinniście złożyć na to zażalenie (pouczenie powinno być na piśmie, które dostaliście od policjantów). Czy jeśli w prywatnej galerii sztuki ktoś wystawi kontrowersyjny obraz, to też policja może przyjść i powiedzieć „macie to ściągnąć bo ktoś się poczuł urażony”?

Nikt nikogo nie zmusza, jeśli komuś się obraz nie podoba to niech nie przychodzi i nie ogląda. Nie można innym ludziom zabraniać lub nakazywać robienia rzeczy tylko dlatego, że nam coś się nie podoba! Nadużycie uprawnień jest przestępstwem z artykułu 231 kodeksu karnego. Nie powinno się być biernym wobec takich nadużyć…”

Inne komentarze to „cyrk na kółkach”„Ten kraj to mem”, „Szkoda, że policja nie działa tak szybko i skutecznie kiedy chodzi o PRAWDZIWE przestępstwa”.

Co o czczeniu obrazów mówi Biblia?

W relacji do Boga, człowiek nie potrzebuje rzeczy czy obrazów materialnych. Biblia jednoznacznie zakazuje tworzenia podobizn Boga:

4. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. (Wj 20, 4-6 ).

„Mają usta, ale nie mówią; oczy mają, ale nie widzą. Mają uszy, ale nie słyszą; nozdrza mają, ale nie czują zapachu. Mają ręce, lecz nie dotykają; nogi mają, ale nie chodzą; gardłem swoim nie wydają głosu. Do nich są podobni ci, którzy je robią, i każdy, który im ufa” (Ps 115, 4-8; / Ps 135, 15-18).

zdjęcie; @iggypizza

___________________________