20 lipca 2021

Upadła legendarna polska firma Ursus

Próby reanimacji spółki były podejmowane kilkakrotnie, jednak nie przyniosły one pożądanych efektów. Sąd ogłosił upadłość Ursusa 12 lipca 2021 r.

Ursus już od dawna borykał się z problemami finansowymi. O kłopotach znanej polskiej firmy produkującej ciągniki i traktory głośno było od ponad 2 lat. Postanowienie sądu nie jest jeszcze prawomocne, ale jak pisze Business Insider jest “skuteczne i wykonalne z dniem jego wydania”.

Głównymi wierzycielami Ursusa są: Getin Noble Bank S.A. i Powszechna Kasa Oszczędności Banku Polskiego S.A. Natomiast na syndyka wyznaczono KGS Restrukturyzacje Sp. z o.o.

Długa historia Ursusa

Ursus powstał w Warszawie w 1893 r. pod nazwą P7P, czyli “posag siedmiu panien”, ponieważ to właśnie dzięki oszczędnościom posagowym siedmiu córek założyciele mogli stworzyć firmę.

Początkowo Ursus produkował urządzenia dla przemysłu spożywczego. “W roku 1913 fabryka, będąc w pełnym rozkwicie, stała się głównym producentem silników spalinowych w Królestwie Polskim i jedynym ich dostawcą do carskiej Rosji” – możemy przeczytać na stronie firmy.

W 20-leciu międzywojennym fabryka zaczęła produkować także traktory. Podczas II wojny światowej z możliwości Ursusa korzystali Niemcy, a po zakończeniu wojny wywieźli cały sprzęt.

Ursus odrodził się i zaczął produkować ciągniki. Legendarny model ciągnika Ursus C-325 zaczęto produkować w latach 60. XX w.

30 lat później firma wpadła w pierwsze kłopoty finansowe.

W latach 90. Ursus zetknął się z rzeczywistością po upadku PRL-u, która oznaczała brak dotacji, nowe podatki, spadek popytu na ciągniki i rosnące stopy.

W 1994 r. spółka zadłużona była na 6 bilionów ówczesnych złotówek (obecnie byłoby to 2,8 miliarda złotych).

Ratunkiem dla firmy był podział na mniejsze spółki oraz inwestycja Warfamy. Po 2011 r. produkcja została przeniesiona do Lublina. Otworzono też zakłady produkcyjne w Etiopii.

W 2017 r. Ursus był w szczytowej formie. Zanotował nawet rekord na giełdzie. Jednak były to ostatnie chwile świetności polskiej legendy.

Coraz więcej problemów

W 2015 r. powstała spółka zależna Ursus Bus, która miała zająć się produkcją niskoemisyjnych autobusów miejskich. Jak okazało się później, spółka ta była jedną z przyczyn upadku Ursusa.

Pomimo wygranych przetargów, Ursus Bus nie była w stanie zrealizować zamówień ze względu na niskie moce przerobowe i brak pieniędzy na ich zwiększenie.

W listopadzie 2018 r. Ursus został objęty przyspieszonym postępowaniem układowym, co miało chronić spółkę przed wierzycielami. PKO BP już w marcu 2019 r. próbował odzyskać 11 mln złotych wraz z odsetkami z pomocą komornika. Bank złożył również wniosek o likwidację spółki.

W ślady PKO BP poszedł także Getin Noble Bank. Ursus zalegał również ze spłatami w Millennium Bank – 10 mln złotych długu oraz 1,5 mln złotych w odsetkach.

W zeszłym roku sąd umorzył przyspieszone postępowanie układowe, a w poniedziałek 12 lipca sąd w Warszawie odrzucił wniosek Ursusa o otwarcie postępowania sanacyjnego, który spółka złożyła w marcu br.

W oświadczeniu sądu możemy przeczytać:

“Syndyk masy upadłości Ursus S.A. w upadłości informuje, że w dniu 12 lipca 2021 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XVIII Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych w sprawie z połączonych do wspólnego rozpoznania wniosków wierzycieli Getin Noble Banku S.A. w Warszawie i Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego S.A. w Warszawie o ogłoszenie upadłości Ursus S.A. oraz wniosku emitenta o otwarcie postępowania sanacyjnego (sygn. akt XVIII GU 153/21) oddalił wniosek emitenta o otwarcie postępowania sanacyjnego oraz ogłosił upadłość Ursus S.A.”

Oznacza to upadek legendarnej polskiej firmy. Choć postanowienie sądu nie jest jeszcze prawomocne, to jest ono wykonalne z dniem jego wydania.

Autor; Ada Stachowicz

_____________________________