21 września 2021

Robert Karaś nowym rekordzistą świata w Ultra Triathlonie

Karaś pokonał dystans ponad 1000 km w czasie 67 godz. 58 min i 1 sek podczas zawodów w Meksyku, które toczyły się na dystansie pięciokrotnego Ironmana.

fot/źródło;instagram Robert Karaś

Iroman to rozszerzona wersja tradycyjnego triatlonu. Ten morderczy dystans dla samych twardzieli zawiera 19 km pływania, 900 km na rowerze i 211 biegania.

Karaś pobił dotychczasowy rekord o 4 godz. i 41 min. Stary rekord należał do Richarda Junga który w lipcu tego roku pokonał ten sam dystans w 72 godziny 39 minut i 24 sekundy.

W 2019 roku Robert Karaś ustanowił rekord na dystansie podwójnego Ironmana (18:44.38). W 2018 roku został zwycięzcą potrójnego Ironmana (30:48.57).

– Przyjechałem do Meksyku z celem pobicia rekordu świata. Plan został wykonany. To była walka z czasem, tutejszymi warunkami klimatycznymi i jak zawsze z samym sobą. Nie miałem zbyt wiele czasu na aklimatyzację w Meksyku, więc tym bardziej cieszę się z osiągniętego wyniku – powiedział po zawodach.

– To było piekło. Nie da się tego porównać do żadnego innego biegu. Było 100 razy gorzej niż kiedykolwiek indziej – dodał Karaś.

Zawody „DecaUltriTri” odbywają się cyklicznie od 2014 roku i zaliczają się do największych tego typu imprez sportowych Meksyku. Zawodnicy z różnych części świata muszą pokonać nie tylko długi dystans ale też trudne warunki klimatyczne i terenowe. Rywalizacja odbywa się na wysokości blisko 2 000 m n.p.m.

32-letni Robert Karaś pochodzi z Elbląga, z triathlonem związany jest od prawie dziesięciu lat, prywatnie jest partnerem aktorki Agnieszki Włodarczyk.

____________________________