27 września 2021

Druga edycja Projektu "Sutasz"

"Królowa Zachodzącego Słońca" to druga edycja Polskiego Projektu Sutasz, który rozpoczął się w 2019 roku.


Suknia została zrobiona z 208 elementów biżuterii sutaszowej – czyli niepozornego sznurku o grubości 3mm który może opleść wiele różnych materiałów czy dodatków takich jak; minerały, szkło, akryl. W ten sposób powstają kolorowe naszyjniki, pierścionki, kolczyki, bransolety, broszki… Fantazyjne wzory, przeplatające się kolorowe nitki, ozdobione kolorowymi kamieniami wyglądają zjawiskowo i zawsze przykuwają wzrok.

Autorką sukni, koordynatorką i pomysłodawczynią projektu jest Urszula Łęczycka-Jeziorska

Początkowo planowałam zainspirować się przede wszystkim rosyjskim strojem ludowym, jednak zwyciężyła potrzeba odejścia od z góry ustalonych form, jakie nam narzuca historyczny stój tradycyjny. Postanowiłam więc skierować się bardziej w stronę historii mody i świata haute couture. Fason sukni jest wynikiem połączenia mody kobiecej końca XIX wieku (stójka i bufiaste rękawy), początku XX wieku (wysoki stan) i ludowości. Główną inspiracją były kreacje Alexandra McQueena, które podziwiałam na wystawie „Savage Beauty” w Londynie w 2015 roku. – powiedziała pomysłodawczyni projektu.

Miejscem sesji był niesamowity pałac w Guzowie, który wróciwszy do prawowitych właścicieli – Państwa Sobańskich, przechodzi gruntowny remont. Jego magiczny klimat i baśniowy styl renesansu francuskiego był niesamowitym tłem dla stworzonej przez nas postaci. Pozowała nam natomiast etiopska piękność – Tsion Petros Chema.

Przy projekcie procowały 54 artystki. Znajdują się na niej kamienie naturalne takie jak agaty, jadeity, jaspisy, hematyty, lapis lazuli oraz ozdoby z żywicy, akrylu, ceramiki i szkła. Suknię zdobi 4 metry frywolitki wykonanej przez dwie rękodzielniczki. Zajęło im to 60 godzin i wymagało 25 344 frywolitkowych słupków. Ostateczna forma kreacji powstała w 14 dni, waży około 4 kilogramów i potrzebne są 2 osoby do pomocy przy jej zakładaniu.


Fotografie: Jola Borysewicz (Jolania) Modelka: Tsion Petros Chema
Make up Artist: Julia Karol
Lokalizacja sesji: Pałac Sobańskich w Guzowie
Asysta na planie: Jakub Jeziorski, Ewa Michalska, Monika Pruchowicz

Żródło; soutacheproject.pl

______________________