27 października 2021

Wyciął kilkadziesiąt 180-letnich dębów. Sprawa sądowa toczy się Mrągowie

Przed Sądem Rejonowym w Mrągowie toczy się proces przeciwko Henrykowi L. który został oskarżony o wycięcie 24 dębów liczących co najmniej 180 lat.

Na drzewach rosły porosty należące do cennych gatunków przyrodniczych, podlegających ścisłej ochronie gatunkowej. Proces rozpoczął się 7 czerwca przed Sądem Rejonowym w Mrągowie. – Oskarżony w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.

Pod koniec marca 2021 r prokuratura w Mrągowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Henrykowi L. oskarżonemu o czyn z art. 181 par. 1 i 4 kodeksu karnego.

Mężczyźnie zarzucono, że w styczniu 2020r. przygotowując wniosek do Urzędu Gminy Mrągowo w imieniu lokalnej spółki rolniczej, o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew w miejscowości Boże, znajdujących się na działkach spółki, podał niewłaściwą numerację działek, na których znajdowały się drzewa do wycięcia.

Miało to spowodować umorzenie postępowania administracyjnego dotyczącego wydania zezwolenia na usunięcie drzew i rozpoczęciem wycinki.

– Według ustaleń prokuratora Henryk L. w okresie od stycznia 2020 r. do 6 marca 2020 r. spowodował nieumyślnie wycięcie 24 dębów. Każde z wyciętych drzew liczyło co najmniej 180 lat – informuje rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sąd planuje przesłuchanie kilku kolejnych świadków.

źródło; info.mragowo.pl