8 listopada 2021

Trwa atak tysięcy migrantów na polską granicę

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej przybiera na sile. Liczba osób chcących nielegalnie wejść do Polski diametralnie wzrosła.

Od rana 8 listopada media społecznościowe zalały filmy z ogromnymi grupami uchodźców zmierzających w kierunku granicy polsko-białoruskiej. Kolumna migrantów kierująca się do przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej została zatrzymana. Najnowszy komunikat MSWiA stwierdza, że Polskie służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy.

Na udostępnionych filmach widać przede wszystkim młodych mężczyzn, ciepło ubranych, wyposażonych w plecaki, namioty i karimaty. Niewielka część tych osób to kobiety i dzieci. Obok przemieszczających się tłumów widać również uzbrojonych ludzi z psami którzy pilnie strzegą aby nie przedostano się na stronę białoruską, oraz skrupulatnie kontrolujących kierunek przemieszczania grupy.

źródło; Straż Graniczna/Twitter

„To kontynuacja rozpaczliwych prób reżimu Alaksandra Łukaszenki, by wykorzystywać ludzi do destabilizowania Unii Europejskiej” – brzmi stanowisko Komisji Europejskiej ws. obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

„W związku z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej o godz. 13 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera, wicepremiera, szefów MSWiA, MON oraz przedstawicieli właściwych służb” – oświadczył na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

„Ruch graniczny w Kuźnicy zawieszony. Tiry zawracają” – poinformował na Twitterze dziennikarz Bartłomiej Bublewicz.

„Fundamentalnie nie zgadzam się z obecną władzą, ale gdy idzie o polską rację stanu, musimy być solidarni i odpowiedzialni ponad politycznymi podziałami. Bezpieczeństwo Polaków i obrona naszych granic jest najważniejsza” – napisał na Twitterze lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych napisał na Twitterze, że rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego, siłowego wejścia na teren Polski. 

„W tej chwili pod zupełną kontrolą białoruskich służb trwa atak na polską granicę. Białoruś jest agresorem, zarabia na przemycie ludzi. Modlę się za polskich żołnierzy i polską Straż Graniczną. Nie dajcie się sprowokować! Pilnujcie polskich granic!” – skomentował Dariusz Matecki.

źródło; Straż Graniczna/Twitter

„Łukaszenka popełnia zbrodnię międzynarodową. Tylko zdecydowane działanie UE przeciwko dyktatorowi i jego współpracownikom zatrzyma ten proces i zapobiegnie konfliktowi” – skomentował Paweł Latuszka, były ambasador Białorusi w Polsce.

Wojska Obrony Terytorialnej ogłosiły alert gotowości

Terytorialsi mogą otrzymać powołanie do natychmiastowego stawiennictwa i wsparcia Straży Granicznej.

źródło; Twitter

W ciągu sześciu godzin można spodziewać się powołań dla żołnierzy WOT z województw: warmińsko-mazuskiego, podlaskiego i lubelskiego. 

Dużo wcześniej imigranci zaczęli „nagle” gromadzić się ( wiadomo już że są przywożeni) w dużych grupach w jednej z dzielnic Mińska.

Jak donosi t- online Łukaszenka próbuje rozszerzyć połączenia lotnicze z Bliskiego Wschodu do Mińska. Według „Welt am Sonntag”, dziesiątki lotów ze Stambułu, Damaszku i Dubaju mają lądować co tydzień w stolicy Białorusi. Ponadto rząd chce otworzyć więcej lotnisk dla lotów z regionu.

Według raportu, te trzy lotniska są obecnie najczęściej wykorzystywane przez migrantów do bezpośrednich lotów na Białoruś w celu podróży stamtąd do UE.

Obecnie na Białorusi codziennie ląduje od 800 do 1000 migrantów, donosi „Welt am Sonntag”, powołując się na niemieckie źródła.

Już od czwartku uzbrojeni i zamaskowani białoruscy funkcjonariusze siłą przepychali migrantów przez ogrodzenie na Polskiej granicy. 

Obecnie 12 000 żołnierzy Wojska Polskiego pilnuje polskich granic.

___________________________