9 listopada 2021

Prezydent Duda: udało się granicę ochronić

We wtorek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada w sprawie aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Po spotkaniu prezydent Andrzej Duda oświadczył – Udało się straży granicznej, wojsku i policji ochronić granicę, za co ogromnie jestem im wdzięczny.

Trzeba sobie jasno powiedzieć – tak jak powtarzaliśmy przez ostatnie tygodnie: jest to akcja hybrydowa, prowadzona przeciwko Polsce i Unii Europejskiej przez reżim białoruski – stwierdził Prezydent.

Grupy migrantów, które wczoraj szły na polską granice – kilka tysięcy ludzi – były ewidentnie, co widać na materiałach wideo, sterowane przez służby białoruskie, które w ostatniej chwili sprowadziły ich z drogi do lasu, aby atakowali granice polsko-białoruską w miejscu, w którym nie ma przejścia granicznego – w lesie. – mówił Andrzej Duda.

Próbowali przejść przez tak zwaną zieloną granicę, tam gdzie jest płot, który został postawiony przez polskie wojsko i straż graniczną. Były ataki na tę granicę, widzieliśmy tych młodych mężczyzn, którzy rzucali kłody drewna, po to aby obalić płot i przejść.

Udało się straży granicznej, wojsku i policji tę granicę ochronić – dodał.

Teraz na granicy mamy koczowisko migrantów, którzy są blokowani od strony białoruskiej przez białoruskie służby, tak, żeby nie mogli zejść z tego terenu przy przejściu granicznym.

W obozowisku najbliżej granicy znajduje się około tysiąca osób. To przede wszystkim młodzi mężczyźni, co widać na materiałach wideo. Są to po prostu agresywne działania, które musimy odeprzeć.

Sytuacja jest bacznie obserwowana przez społeczność międzynarodową. Nie tylko przez państwa Europy Środkowej, ale także przez państwa na zachodzie Europy i ocena tej sytuacji jest jednoznaczna: reżim białoruski atakuje granicę polską, atakuje granicę UE, wcześniej pchając migrantów, których sam na Białoruś zaprasza, pchając ich na tę granicę.

Jest to sytuacja bardzo trudna, ale tak, jak powiedziałem: my od początku byliśmy gotowi do pomocy, wysyłaliśmy konwoje z pomocą humanitarną na białoruską granicę po to, żeby ta pomoc mogła na Białoruś wjechać i zostać dostarczona tym ludziom.

Reżim białoruski, nie pozwalał wjechać tej pomocy. Środki pomocowe nadal znajdują się w pobliżu polsko-białoruskiej granicy.

Jesteśmy w każdej chwili gotowi przekazać je na Białoruś, ale reżim białoruski nie chce tych środków przyjąć. Będziemy starali się pomagać w każdej chwili tym ludziom, którzy będą w potrzebie.

Wszystkie osoby, które przedostają się na stronę polską, i wymagają pomocy, natychmiast ją otrzymają. – powiedział Andrzej Duda. 

Autor; K.M

________________________