7 grudnia 2021

Obowiązkowe szczepienia w Polsce dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych

Od 1 marca 2022 r. w Polsce, będzie obowiązywał obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych - ogłosił na wtorkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia

*Na okres świąteczny od 20 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022 wróci nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich. Dzieci i młodzież wrócą do nauki stacjonarnej 10 stycznia 2022 roku.

*Ograniczenie limitów miejsc w hotelach, restauracjach, kinach, teatrach, barach, obiektach sportowtych i sakralnych do 30 proc. Limit może być zwiększony tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.

*Zamknięte zostaną kluby i dyskoteki. Zakaz nie obejmuje okresu sylwestrowego od 31 grudnia do 1 stycznia. Imprezy dozwolone będą dla maksymalnie 100 osób w lokalach zamkniętych, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

*Limit 75 proc. masymalnego obłożenia w transporcie publicznym.

*Obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

*Każda osoba przylatująca ze Strefy Schengen musi wykonać test na COVID-19 nie wcześniej niż 24h przed wylotem. ( Nie obejmuje zaszczepionych.)

*Zaszczepionych wracających spoza strefy Schengen nie obejmują testy.

* Ponadto od 1 marca 2022 roku szczepienia przeciwko koronawirusowi będą obowiązkowe dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że „perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy”.

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

______________________