4 stycznia 2022

Gaduławka - sposób na walkę z samotnością

"Jeśli masz ochotę na rozmowę, usiądź na tej ławce i poczekaj, aż ktoś się dołączy" – taki napis widnieje po polsku, hebrajsku i angielsku na pierwszej w Polsce Gaduławce, która znajduje się na krakowskim Kazimierzu.

Gaduławka, to inaczej ławka stworzona specjalnie dla osób które pragną z kimś porozmawiać. Jest to polska wersja projektu Happy to Chat Benches, którego inicjatorką jest Allison Owen Jone.

Wszystko zaczęło się gdy Allison zobaczyła w parku samotnego mężczyznę, do którego obawiała się jednak podejść aby sytuacja nie stała się dla obu stron niezręczna. Allison dostrzegła że w dzisiejszych czasach zainicjowanie rozmowy z nieznajomym nie jest takie oczywiste.

Postanowiła wziąć sprawę w swoje ręce i stworzyła tabliczki z zaproszeniem do rozmowy które rozwiesiła na ławkach w Cardiff. Jej pomysł okazał się wielkim sukcesem o którym usłyszał cały świat.

Pomysłodawcą nazwy Gaduławka, czyli polskiego odpowiednika Happy to Chat bench, jest Krzysiek Sabuda – starszy specjalista ds. marketingu w Fulco System.

Na stronie internetowej polskiego projektu gadulawka.pl można przyłączyć się do akcji i stworzyć Gaduławkę w swojej okolicy na upatrzonej ławce. Strona opisuje krok po kroku jak stworzyć sieć polskich Gaduławek oznaczonych na mapie.

Każdy powinien mieć kogoś, z kim mógłby szczerze pomówić, bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny, czasami czuje się bardzo samotny.
Ernest Hemingway.

źródło/ zdjęcia; http://gadulawka.pl/