19 sierpnia 2022

Nowe złoża gazu w Polsce. Możemy spać spokojnie?

To, że mamy do czynienia z nadchodzącym wielkimi krokami kryzysem surowcowym nie trzeba nikomu mówić. Według wielu ekspertów kluczowa będzie zima. Nie tylko w Polsce jak i w całej Europie.

Oczywiście powodem tej sytuacji jest konflikt na Ukrainie. Na dniach dowiedzieliśmy się, że w naszym kraju odkryto nowe złoża gazu. Informacja ta w tym czasie cieszy podwójnie.

NADZIEJA NA ZIMĘ

Mowa o miejscowości Sierosław w Wielkopolsce. To właśnie tam prowadzone był prace poszukiwawcze prowadzone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Odkryto łącznie 650mln m sześciennych gazu ziemnego. Druga pozytywna informacja to taka, że w tym miejscu tego surowca może być jeszcze więcej. Pozostaje nam czekać bo jak informuje spółka- wkrótce rozpocznie się kolejny etap poszukiwań.

CO NAM TO DA?
Mamy świetną informację. Brakuje jeszcze przedstawicieli rządu, którzy przetną wstęgi i opublikują w swoich mediach kolejny sukces.

Warto się jednak przyjrzeć jak nowe złoża wpłyną na nasz kraj i w jakim stopniu zabezpieczą go przed trudnym okresem. Złoża, które wykryto na głębokości ponad 3640 metrów  mają produkować rocznie 32 miliony metrów sześciennych gazu.

Oznacza to, że nasze roczne wydobycie powinno się zwiększyć o blisko 10 procent.

CZY TO GRA WARTA ŚWIECZKI?

Zdecydowanie tak. Mogłoby się wydawać, że 10 % to niewiele. Jednak w skali tak dużego zapotrzebowania w jakich przystało nam żyć w dzisiejszych czasach jest to naprawdę dużo.

Dodatkowo obiecujące są informacje spółki wydobywczej o o kolejnych poszukiwaniach i sporych szansach na sukces. Kolejne znaleziska gazu w Polsce to nie tylko zastrzyk finansowy.

To przede wszystkim zabezpieczenie naszego kraju na wyjątkowo zimną zimę, która zbliża się wielkimi krokami.

SKĄD MAMY GAZ I JAKIE MA TO ZNACZENIE?

Na ten moment wydobywamy jedynie 20 % naszego zapotrzebowania na gaz. Dokładnie jest to między 18-20 mld metrów sześciennych. Pozostałą część sprowadzamy z zagranicy.  Dotychczas był on głównie z Rosji.

Teraz ten surowiec ma do nas przybywać z USA i Kataru. Dlaczego tak istotne jest skąd mamy gaz i dlaczego warto mieć go jak najwięcej na swoim podwórku?

Otóż wydobycie gazu to ogromne przedsięwzięcie, w którym zarabiają Polskie firmy i gminy, na których złoża się znajdują.

Mówiąc wprost cała sytuacja napędza przemysł i gospodarkę. Sprowadzany gaz jest kupowany- a więc dodatkowo dajemy zarobić naszemu kontrahentowi.

Warto podkreślić, że kupowany w obcej walucie, a więc na końcową cenę surowca mają również wpływ ceny walut.

Tu należy pamiętać, że w dobie dzisiejszego kryzysu złotówka jest wyjątkowo słaba.

Ta sytuacja ma wpływ na ceną każdej rzeczy, którą nasz kraj ściąga z zagranicy.

_________________________