19 sierpnia 2022

Węgla w Polsce nie ma bo wykupują go taniej Niemcy?

Sytuacja godna Barei. Z resztą nie pierwszy raz widać, że w tym kraju do planów nie przywiązuje się wielkiej wagi, a wszelkie zabezpieczenia nazywają się „co ma być to będzie”.

Nie inaczej jest z polskim węglem.

Jak to jest, że Polak ma problem z jego zakupem po wysokiej cenie, a Niemiec może je kupić taniej?

DROGO, DROGO, DROGO

Ostatnie 3 miesiące to windowanie cen węgla na potęgę. W skupach zaczynało brakować towaru, a ten który został wyceniany był bardzo wysoko.

Ci, którzy nie zdążyli zakupić po niższych cenach nie mieli wyboru.

Cena 3.000zł za tonę nikogo już nie dziwiła. Ludzie najpierw ze złością a następnie żalem kupowali węgiel po wysokiej stawce. Wszystko po to aby mieć spokój na chłodniejsze dni.

NIEMIEC KUPI TANIEJ

Jedną z takich osób była mieszkanka małej miejscowości na Dolnym Śląsku. Nie chce nam zdradzać swoich danych lecz z wielkim żalem opowiada o swojej historii zakupowej czarnego surowca.

W mieście, gdzie mieszka węgla całkowicie zabrało. Syn znalazł na portalu internetowym możliwość zamówienia 2 ton z miejscowości oddalonej o 100km od ich miejsca zamieszkania.

Po umówieniu się na miejsce przyjechał Pan, który jak się okazuje- handluje węglem bezpośrednio z kopalni. Sprzedający zdradził największy paradoks tej sytuacji.

O ile Polak musi zakupić węgiel za kwotę wygórowaną o tyle Niemiec kupuje go z tej samej kopalni po starych- o wiele niższych cenach.

NIEDOPILNOWANIE UMÓW KOSZTUJE

Okazuje się, że kopalnie mają podpisane kontrakty z firmami z zagranicy. Właśnie dlatego nawet w tym gorącym czasie dla węgla kruszywo te sprzedawane jest po 200 euro za tonę.

Cena o  niebo niższa  od rynkowej dla Polaka. Sprzedawca węgla przekazał, że dowiedział się o umowach, które podpisane zostały w przeszłości.

Wtedy nikt nie spodziewał się konfliktu na Ukrainie. Jednak będąc analitykiem na wyższym szczeblu mogło być to spokojnie do przewidzenia.

Zwłaszcza, że sytuacja pomiędzy Rosją a Ukrainą była niestabilna od wielu lat . Oicjalnie zaczęła się od aneksji Krymu na początku 2014 roku.

RZĄD DA CI TWOJE PIENIĄDZE ABYŚ KUPIŁ WĘGIEL

Na pomoc rusza jak zawsze Rząd. Szybko i sprawnie ogłoszono program dopłat od węgla. Pieniądze, które prawdopodobnie zapłacą podatnicy w podatkach za żywność, ogrzewanie wrócą do nich w małym procencie aby mogli zakupić opał na zimę.

Z dopłaty może skorzystać gospodarstwo posiadające odpowiedni sposób ogrzewania domu bądź mieszkania.  Wniosek o pomoc od Państwa można składać już w sierpniu.

Będzie to możliwe do 30 listopada 2022 roku. Osoba wnioskująca otrzyma 3000zł w ciągu miesiąca od złożenia stosownej prośby.

________________________