22 sierpnia 2022

Kolejne pieniądze dla emerytów

Rząd honoruje kolejne klasy społeczne licząc na rekompensatę przy urnach wyborczych. Jedną z nich są emeryci, którzy otrzymają kolejne świadczenia. Lada moment na ich kontach pojawi się czternasta emerytura.


CZTERNASTKA- CZYLI LECIMY DALEJ

Kwota jaką starsi ludzie otrzymają w najbliższych dniach wynosi 1217,98zł. Czternastkę w tym roku otrzyma ok 7.7mln Polaków.

W przypadku osób otrzymujących wyższe świadczenia zostanie ona zmniejszona zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Rząd tłumaczy, że jest to wsparcie na trudne czasy.

W dobie trudnej sytuacji geopolitycznej, ale i gospodarczej starsi ludzie mają czuć się spokojnie.

DAMY WAM 14 RAZY WASZE PIENIĄDZE

Pieniądze dla emerytów pochodzą z ZUS-u. Jak wiemy nie jest to instytucja, która pozwala nam odzyskać to co przez lata odkładał dla nas zakład pracy.

Dlaczego partia rządząca postanawia dołożyć kolejną emeryturę zamiast podwyższyć tę podstawową?

W przypadku tej pierwszej sytuacji łatwo się do niej przyzwyczaić i zwyczajnie zapomnieć. Dodatkowy zastrzyk gotówki to bodziec, który zapada w pamięć. Tam powinien być jak najdłużej- co najmniej do kolejnych wyborów. 

Należy jednak pamiętać, że w tym kraju również emerytury są opodatkowane. Jest to sytuacja wyjątkowa, o której mówi się bardzo rzadko.

Przez całe życie Polak odkłada na swoją emeryturę dodatkowo płacąc podatki.

Na starość otrzymując „swoje odłożone pieniądze” musi kolejny raz zapłacić od nich podatek.

KREATYWNA KSIĘGOWOŚĆ RZĄDU

Władza robi co może aby swoje zaplanowane wydatki pokrywać z Budżetu Państwa. Opozycja zarzuca jej, że przez to zadłuża kraj. Dlatego pieniądze nie idą bezpośrednio z tego portfela.

Pozwala to pozyskać środki nie uwzględniając tego w deficycie budżetowym.

Co to oznacza?

Mówiąc wprost mamy do czynienia z zadłużaniem lecz nie jesteśmy o tym informowani. W przypadku czternastek pieniądze mają być pozyskane z Funduszu Sprawiedliwości.

Władza wymyśliła skomplikowany proces pożyczkowy pomiędzy podmiotami, który pozwoli niebagatelną sumę (ponad 10 miliardów złotych) nie uwzględnić w wydatkach budżetowych.

CO TO OZNACZA DLA PRACOWNIKA/PRACODAWCY

Z pewnością kolejne podatki, których w naszym kraju już niestety nie brakuje. Ekonomia jest bezwzględna i nic nie da się ukryć.

Mimo, że pieniądze można dodrukować następnie będzie trzeba się zmierzyć z tego konsekwencjami.

Te odczuwamy już od wielu lat i jak wszystko na to wskazuje- sytuacja ta nie zmieni się.

Photo by Bruno Martins on Unsplash

_________________________