30 sierpnia 2022

Za artykuły szkolne w tym roku zapłacimy o ok 14 procent więcej niż w roku ubiegłym

Wyprawka w tym roku będzie droższa od roku ubiegłego. Zaskakujące jest jednak, że nie brakuje produktów, które potaniały. Jak duża będzie to różnica?

SZKOŁA KOSZTUJE

Zgodnie z analizami za artykuły szkolne w tym roku zapłacimy o ok 14 procent więcej niż w roku ubiegłym. Jeśli mamy szukać na siłę pocieszenia- jest to mniej od oficjalnego poziomu inflacji.

Badacze z UCE Research i Hiper-Com Poland przeanalizowali najpopularniejsze produkty szkolne. Według badań 43 z nich podrożało. Ku zaskoczeniu 15 z nich cena obniżyła się.

TANIO JUŻ BYŁO

Analitycy podkreślają, że to nie koniec podwyżek cen również na tym rynku. Powodem oczywiście jest ogólna sytuacja gospodarcza.

Na zimę czekają nas kolejne podwyżki cen paliw oraz ogrzewania. Czyli podstawowe koszty jakie ponosi produkcja i transport. Logicznym jest, że muszą być one przeniesione na klienta końcowego aby firmy odnotowały zysk zamiast straty.

Co ciekawe to również Rząd zachęcą sklepy do podnoszenia cen za artykuły szkolne. Oczywiście nie mowa tu o żadnej narracji. Te zachęcanie jest pośrednie- spowodowane wsparciem dla rodziców.

RODZICE DOSTANĄ KASĘ OD PAŃSTWA

W tym sektorze nie brak programów socjalnych. Mowa tutaj o programie Dobry Start, który wspiera rodziców w szkolnej wyprawce.

Sklepy wiedząc, że rodzice mają do wykorzystania pieniądze na ten cel dodatkowo podnoszą ceny. Skoro produkt i tak będzie sprzedany (bo jest na niego potrzeba) a w dodatku są na niego pieniądze (wsparcie rządowe) to sprzedawcy nie widzą w tym nic złego.

Tym samym dolewają oliwy do galopującej inflacji, z którą nikt już sobie nie może poradzić.

TAK ŹLE TO JAKIM CUDEM COŚ TANIEJE?

Choć jest ich zdecydowanie mniej to jak wspomnieliśmy na początku- nie brakuje produktów, które w tym roku kupimy taniej. Najbardziej potaniały markery do tablic bo o ponad połowę. 

Taniej kupimy również długopisy czy pióra. Czy tego sektora nie dotyka inflacja?

Dotyka, lecz na cenę tych produktów ma wpływ pandemia i zdalne nauczanie. To spowodowało, że produkty nie sprzedawały się i zostały ich nadwyżki magazynowe.

Nadwyżki, które kupowane były jeszcze po starych cenach. Teraz sprzedający pozbywając się ich, dodając do nich marże potrafią i tak zrobić dużo niższą cenę niż rynkową.

Ta sytuacja pokazuje jak ważne w tych czasach może być robienie zapasów, w każdej branży.

Photo by Ivan Aleksic on Unsplash

___________________________________