4 września 2022

Jest już wyrok sądu. Alior Bank zwróci pieniądze klientom

Sąd w Krakowie prawomocnie uznał, że bank musi zwrócić pieniądze za sprzedaż wadliwego produktu.

Chodzi o sprawę małżeństwa, które zostało namówione do inwestycji, która niezgodnie z zapowiedziami okazała się kiepskim pomysłem.

Najpierw stracili wszystkie oszczędności oraz planowane odsetki. Teraz otrzymają odszkodowanie.

Ta sprawa to szansa dla kolejnych klientów tego, ale i pozostałych banków.

ZA WADLIWY PRODUKT NALEŻY SIĘ ZWROT PIENIĘDZY

W przypadku gdy zakupimy wadliwy produkt zgodnie z prawem konsumenta możemy go zwrócić. Teoretycznie sytuacja ta dotyczy również produktów bankowych, lecz tutaj jak wiadomo o zwrot jest niezwykle trudno.

Wspomniane we wstępie małżeństwo pracując ciężko za granicą odkładało pieniądze na cel mieszkaniowy. Ostatecznie uzbierała się z tego spora suma, bo 200 tysięcy złotych.

Dyrektor banku zauważył w cyklicznym odkładaniu okazję zarówno dla klienta jak i dla banku. Małżeństwo otrzymało propozycje zakupu dodatkowej usługi w banku .

Chodziło o fundusz inwestycyjny, który miał cyklicznie odkładane pieniądze dodatkowo pomnażać. Po namowie wszystkie zaoszczędzone pieniądze zostały tam wpłacone. W zamian inwestujący otrzymało obietnice, że ich pieniądze będą bezpieczne.

BEZPIECZEŃSTWA WCALE NIE BYŁO

Po czasie pojawił się problem z odzyskaniem pieniędzy z funduszu. Bank początkowo nie informował sowich klientów o zaistniałej sytuacji.

Ostatecznie pieniądze, które Polacy odkładali latami na swoje marzenie przepadły. Małżeństwo postanowiło wziąć sprawę w swoje ręce i skierowało się ze sprawą do sądu.

Tu chodziło nie tylko o zwrot ich pieniędzy, ale i również obiecane odsetki. Czuli się całkowicie oszukani. Sprawę wygrali dwukrotnie (najpierw w Kielcach) następnie zostało to potwierdzone przez drugą instancję w Krakowie. Wyrok jest prawomocny.

SZANSA DLA KLIENTÓW

Taka sytuacja oznacza, że pozostali poszkodowani również mogą ubiegać się o swoje prawa. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o taki fundusz oraz dokładnie o ten bank.

W ostatnich latach masowe zwycięstwa frankowiczów pokazują, że bank nie jest wcale bezkarny w starciu z klientem. Dożyliśmy czasów gdy wielkie podmioty muszą działać w 100% fair play z klientem.

Może spowoduje to mniej atrakcyjne formy inwestowania oraz przechowywania środków w bankach. Jednak plusem tych form będzie ich bezpieczeństwo lub wyraźna informacja o ryzyku jakie podejmuje klient inwestując pieniądze w konkretny produkt.

__________________________