19 września 2022

Najniższa krajowa w górę

Polski Rząd odkrywa karty i podaje publicznie informacje na temat najniższej pensji krajowej w 2023 roku. Warto sprawdzić ilu Polaków odczuje różnice na swoich kontach po tej zmianie.

Czy dodatek tego typu zmieni cokolwiek w kieszeniach Polaków przy tak ogromnej inflacji? Czy rynek dobrze odbierze podniesienie najniższej krajowej? Sprawdźmy.

NAJNIŻSZA JUŻ NIE TAKA NISKA

Najniższa pensja w kraju podnoszona jest od lat. Zgodnie z prawem rząd zmienia tę kwotę w sytuacji gdy inflacja wynosi powyżej 5%. Dla przykładu najniższa pensja w naszym kraju w 2012 roku wynosiła 1500zł.

Z matematycznego punktu widzenia nie można jasno powiedzieć, że było wtedy gorzej. Należałoby sprawdzić ile dóbr w tamtym okresie można było kupić za najniższą krajową i porównać to do dzisiejszych czasów.

Porównywanie pensji bez wydatków mija się z celem. Od 1 stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie w naszym kraju ma wynosić 3383zł brutto.

Minimalna stawka godzinowa będzie wynosiła 22,10zł. To informacje, które możemy znaleźć w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów.

Kolejna podwyżka pojawi się niewiele później bo w lipcu. Druga podwyżka ma podnieść najniższą pensję do kwoty 3450zł brutto. Stawka godzinowa ma wynosić 22, 50 zł.

Jak już wspomnieliśmy trzeba wziąć pod uwagę jak w tym czasie zmieniają się ceny na półkach sklepowych. Często ich poziom w stosunku do ubiegłego roku wzrasta o nawet 20%.

Można łatwo stwierdzić, że podwyższenie najniższej pensji o taki promil niewiele zmieni.

ILE ZARABIA STATYSTYCZNY POLAK?

Zgodnie z informacjami jakie przekazuje nam Główny Urząd Statystyczny- średnie wynagrodzenie w Polsce w 2022 roku wynosi 6644,39zł brutto.

Należy pamiętać, że ta kwota to średnia wszystkich Polaków. Jak wiadomo Ci zarabiają różnie, zarówno najniższą krajową jak i wielocyfrowe kwoty.

Według szacunków co piąta osoba zarabia najniższą pensję w naszym kraju. Aby wiarygodnie sprawdzić jak wyglądają zarobki w Polsce należy zwrócić uwagę na medianę.

Ta przez GUS publikowana jest co 2 lata. W 2020 roku mediana zarobków w naszym kraju wyniosła 5100 brutto miesięcznie. Powyżej średniej krajowej w tym czasie zarabiało zaledwie 33 procent zatrudnionych.

Tutaj też warto zauważyć, że mediana zarobków w Polsce sukcesywnie rośnie. Niestety znów nie jest to wzrost, który dogania inflację.


JAK REAGUJE RYNEK NA WZROST NAJNIŻSZEJ KRAJOWEJ?

Wyborcy patrzą jedynie bezpośrednio na wpływy do ich kieszeni. Tutaj warto mieć szerszy pogląd. Otóż wzrost najniższej krajowej to nie tylko większe pieniądze na koncie najmniej zarabiających.

To przede wszystkim większe wydatki dla wszystkich zarabiających (i nie zarabiających). Skutkiem zmiany najniższej pensji jest fakt, że pracodawca musi zapłacić więcej zarówno pracownikowi jak i państwu (podatek jako procent od wypłaty).

To będzie musiało wpłynąć na wzrost cen w sektorach, gdzie doszło do podwyższenia stawki. Najczęściej mowa tutaj o pracownikach sklepów wszelkiego typu. Możemy więc liczyć się z kolejnymi podwyżkami.

To kolejna sytuacja gdzie rząd chce załagodzić skutki inflacji podwyższając ją.

Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash

_________________________