19 września 2022

Polska nie chce już szczepionek od Pfizera

Zwrot akcji niczym w produkcji filmowej. Jeszcze do niedawna Polska skupowała szczepionki na potęgę licząc na szybkie zaszczepienie się Polaków przeciw covid-19.

Jak wiemy zdanie na ten temat było podzielone i mimo licznych kampanii nie wszyscy poddali się szczepieniu. Teraz dowiadujemy się, że są obawy co do kolejnych planowanych dostaw.

Polska nie chce ich przyjmować ani za nie płacić. Co ciekawe sami sprzedajemy i rozdajemy swoje zapasy. Czy to koniec usilnej kampanii szczepień?

POLSKA ROZDAJE SZCZEPIONKI?

Adam Niedzielski podczas wywiadu w tvn-24 przekazał ciekawą wiadomość. Polska  poinformowała Komisję Europejską oraz producenta szczepionek- firmę Prfizer o odmówieniu przyjęcia kolejnych szczepionek przeciw wirusowi COVID-19.

Minister argumentuje decyzje faktem, że sytuacja epidemiologiczna na świecie znacząco się poprawiła. Ciekawa jest natomiast wypowiedź Adama Niedzielskiego na temat nadwyżek tych preparatów w naszym kraju.

Na początku zaczęliśmy te szczepionki przekazywać albo odsprzedawać tym krajom, które niestety nie miały dostępu w pierwszej kolejności, takiego, jaki miała zagwarantowany Polska. Udało nam się oddać lub sprzedać blisko 30 mln tych preparatów — mówił w programie.

Nie padły tutaj żadne liczby. Nie wiemy zatem ile z tych 30 mln. Preparatów zostało sprzedane a ile oddane. Jeśli zostały sprzedane to w jakiej cenie? Możliwe, że mamy tutaj do czynienia z wielomilionowymi stratami, które kolejny raz ponoszą podatnicy.

JEST TEGO SPORO

Minister zdrowia podkreśla, że mamy spore zapasy szczepionek przeciw covid-19. Na ten moment według informacji Polska posiada 25 milionów dawek.

Dodatkowo zamówione jest kolejne 70 milionów, które nasz kraj jednak nie chce odbierać. Badacze od początku podkreślali, że szczepionki muszą być transportowane i przechowywane w odpowiednich warunkach. Jak później się okazało preparaty stały w magazynach bez żadnego zabezpieczenia.

Jak każdy produkt mają one swoją datę ważności. Tutaj również nie posiadamy informacji na temat tego jak składowane są te środki oraz czy część z nich nie jest przeterminowana.

Jeśli takie się pojawiają to czy są utylizowane oraz w jaki sposób? To kluczowa wiedza przy nadchodzącym sezonie infekcyjnym. Zdanie na temat szczepień jest podzielone, a cały temat niezwykle kontrowersyjny.

Mimo to zwolenników szczepienia nadal w naszym kraju nie brakuje. Ci, dobrze aby byli świadomi udając się po kolejną dawkę czy otrzymują preparat np. nieprzeterminowany.

MAMY STARE ZAPASY A NA RYNEK WCHODZI NOWE

Gdy my walczymy z firmą Pfizer aby nie otrzymywać kolejnych dostaw szczepionek ponieważ sami mamy ich wiele na świecie pojawia się nowa informacja.

Otóż Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła dopuszczenie do obrotu nowej szczepionki, która według producenta ma być lepiej dostosowana do nowych wariantów koronawirusa.

Ma być przeznaczona dla osób w wieku 12 lat i starszych. Tutaj pojawia się kolejne pytanie do osób, które wybierają się niebawem na kolejny cykl szczepień.

Jaka jest gwarancja otrzymania nowej szczepionki, która  ma być jeszcze lepsza, jeśli na magazynie dalej kurzy się jej stara wersja?  Na to pytanie niestety musimy sobie odpowiedzieć sami.

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash