19 września 2022

Zeroemisyjny statek zbierający śmieci? Pracują nad nim Polacy

Studenci z Politechniki Gdańskiej, pracują nad statkiem do zbierania zanieczyszczeń. Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że wspomniana łódź nie będzie emitowała żadnych spalin do środowiska, a w dodatku ma być niemal w pełni autonomiczna.

E-PROJEKT WYKONYWANY W KONSORCJUM

Polacy podejmują się nie łatwego zadania. Te zostało już zaplanowane. W kwietniu Politechnika Gdańska podpisała konsorcjum na realizację projektu „Zeroemisyjny Statek do Zbierania Zanieczyszczeń w Portach i Obszarach Przybrzeżnych”.

Polska grupa wykona ten projekt przy wsparciu kolegów z Tajwanu. Jakie są szanse, że po raz kolejny zabłyśniemy na arenie międzynarodowej? Jak mówią eksperci- bardzo duże.

AUTONOMICZNA SPRZĄTACZKA NA PRĄD

Pomysłem na realizację tego projektu było nic innego jak stan wód zarówno na świecie jak i w Polsce. Te z każdym rokiem pozostają wiele do życzenia.

Mimo wielu kampanii na temat dbania o środowisko nadal jesteśmy świadkami przemieszczania się wielu ton plastiku w kierunku mórz i oceanów.

Sytuację może poprawić Waste Collecting Vessel, który nie dość, że ma pomagać środowisku to w dodatku sam nie będzie go zatruwał. Jest to model zasilany energią elektryczną.

Zgodnie z projektem statek będzie mógł zbierać odpady niemalże na każdym rodzaju akwenu. Wody otwarte, zamknięte, nadbrzeża, łatwo i trudno dostępne obszary to pole prac, którym ma podołać.

TITANIC W SWOJEJ KLASIE

Nowoczesne technologie oraz innowacyjne rozwiązania pokazują, że będzie to jedyny w swoim rodzaju projekt. Łajba ma osiągnąć długość do 24 metrów.

Co ciekawe, sam statek będzie niemalże w 100% autonomiczny. Jego pracę będzie jedynie korygowała jedynie osoba z brzegu. To argument, który zdecydowanie zmniejszy koszt eksploatacji takiego urządzenia.

Nowoczesna technologia oraz szereg czujników ma spowodować, że statek będzie omijał samoczynnie wszelkie przeszkody, które staną mu na drodze.


NADZIEJA NA LEPSZE ŻYCIE

Jak mówią twórcy projektu- ten statek to szansa na o wiele lepsze życie organizmów wodnych, a co za tym idzie również i człowieka. Dotychczas wszelkie czyszczenia rzek i wód wykonywane są przez organizacje charytatywne.

Te choć mają ogromną motywację to nie posiadają zarówno wyspecjalizowanego sprzętu jak i wystarczających sił przerobowych. Zapotrzebowanie na ten produkt może być zatem ogromne, a młodzi Polacy mogą przyczynić się do polepszenia sytuacji na całym świecie.

W ramach projektu statek ma być wykorzystywany na wodach w: Polsce Rotterdamie oraz Tajwanie.

Photo by Naja Bertolt Jensen on Unsplash