19 września 2022

ZUS w rekordowo dobrej kondycji

Nie wszystko co się dzieje teraz w Polskiej gospodarce musi być złe. Okazuje się, że w niektórych sektorach bijemy rekordy. Mowa tutaj o funkcjonowaniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ten obecnie znajduje się w najlepszej sytuacji od lat. Nikogo jednak nie zdziwi, że powodem tej sytuacji są notorycznie podwyższane składki, które zabierane są z kieszeni podatników.

ZUS BIJE REKORDY

Obecna kondycja ZUS-u jest najlepsza od 2007 roku. Wynika to z faktu, że dane na temat funkcjonowania tej jednostki dostępne na jej stronie internetowej sięgają maksymalnie do tego roku.

Wskaźnik dotyczący pokrycia wydatków wpływami ze składek w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w tym momencie sięga 86,4 procent.

Liczba ta dotyczy drugiego kwartału tego roku. Można więc śmiało podkreślić, że jesteśmy świadkami rekordu zabezpieczenia wpływów na wydatki.

Warto mieć jednak na uwadze, że ZUS nadal pracuje z deficytem. Brakujące środki muszą być pokrywane z puli rządowej, a więc z dodatkowych podatków.

Czy powodem tego jest coraz lepsza praca urzędników? Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że emerytury rosną, a emeryci dostają je częściej niż dwanaście razy w ciągu roku.

WIĘCEJ PRZEKAZUJEMY DO ZUSU

Nikogo niestety nie zdziwi, że zwyczajnie w świecie podatnicy więcej odkładają na ZUS. Efektem tego są nie tylko stale rosnące podatki w naszym kraju.

Wzrost najniższej krajowej również się do tego przyczynił. Rosnące pensje to dodatkowe pieniądze, które trafiają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Warto podkreślić, że nie tylko najniższe pensje skoczyły do góry. Zgodnie z danymi Polacy ogółem zarabiają o ponad 12 procent więcej niż w roku ubiegłym.

Do skali dokłada się również wzrost zatrudnienia, który przekroczył ponad 2 procent.

PANDEMIA I CUDZOZIEMCY

To kolejne dwa powody dla których ZUS może osiągać zyski. Choć leczenie w ostatnich latach kosztuje coraz więcej to i średnia życia się skróciła. Powodem tego była oczywiście m.in. pandemia.

Należy pamiętać, że po śmierci rodzinie zmarłego nie należą się żadne środki nawet jeśli ten nie dożył do pierwszej emerytury, na którą notabene sam odkładał.

Dodatkowo konflikt na Ukrainie również dołożyła tutaj swoje pięć groszy. Łącznie w ciągu ostatnich dwóch lat liczba cudzoziemców ubezpieczonych w naszym kraju wzrosła aż o 67 procent.

To daje nam ponad 400 tys. nowych podatników odprowadzających swoje składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

____________________