26 września 2022

4-dniowy tydzień pracy w Polsce? Są testy

Donald Tusk zaproponował 4-dniowy tydzień pracy, który rzekomo ma być lepszy nie tylko dla pracowników ale i również dla gospodarki.

Po ogłoszeniu pomysłu Tuska firmy nie kwapiły się by to sprawdzić na własnej skórze. Pojawiła się pierwsza w naszym kraju, która spróbowała z tego rozwiązania. Jak na tym wychodzi?

CZTERY DNI EFEKTYWNIEJSZE OD PIĘCIU?

Pomysł Platformy Obywatelskiej, który przekazał do informacji publicznej Donald Tusk spotkał się z kontrowersyjnymi komentarzami.

O ile nie trzeba tutaj cytować partii rządzącej, bo ta zawsze będzie negowała pomysły swoich konkurentów, o tyle ważne są głosy ekonomistów.

Ci podkreślają, że jest to pomysł niesprawdzony. Mowa tutaj o 4 dniach pracy po 10 godzin zamiast 5 dniach po 8 godzin. To mogłoby dać pracownikom dłuższy weekend i lepszy wypoczynek.

Z drugiej strony eksperci podkreślają, że 10-godzinny dzień pracy może być o wiele mniej wydajny i decyzję dotyczące tego czy warto to wprowadzić w danej firmie powinni podejmować jej właściciele, a nie rząd.

VELUX SŁUCHA TUSKA?

Głośno zrobiło się w ostatnim czasie o firmie Velux, która wprowadziła czterodniowy tydzień pracy. Jak na razie jest to program pilotażowy, który jest sprawdzany w fabryce w Gnieźnie.

Jak deklarują przedstawiciele firmy to nie polski polityk był dla nich olśnieniem oraz natchnieniem. Powodem była obecna sytuacja gospodarcza, od której firma próbuje się dopasować.

Jak na razie skrócenie czasu pracy w Veluxie to pomysł tymczasowy, który będzie sprawdzany pod kątem wydajności. Nowy czas pracy w placówce w Gnieźnie obowiązuje od poniedziałku 19 września i potrwa 8 tygodni.

DŁUŻEJ ZNACZY LEPIEJ?

Warto podkreślić, że dni pracy będą dłuższe. Może mieć to znaczenie również dla sezonu zimowego, w którym to firmy pracujące na jedną zmianę będą zużywały więcej prądu oraz ciepła.

Właścicielka  firmy z Gniezna nie kryje jednak nadziei, że nowy pomysł sprawdzi się na tamtym gruncie. Velux produkuje większość swoich okien na eksport.

Jest to blisko 90 procent całej produkcji. Obecnie zapotrzebowanie na produkty tego typu maleje, a nowy sposób ma spowodować, że firma dopasuje się do wymagań rynku.

Czy to znaczy, że 4-dniowy tydzień pracy to sposób na zmniejszenie liczby pracowników? Tego nie wiemy.


JAK WYGLĄDA RYNEK PRACY W POLSCE?

Tak naprawdę to nie rząd lecz sami siebie ratujemy przed recesją, z przedsiębiorcami na czele. Dzięki umiejętnym zarządzaniu firmami nie widzimy na razie fali zwolnień.

Stopa bezrobocia jest na niskim poziomie – 4,9 procent (tak samo jak w sierpniu). To daje duże nadzieje, że recesja nie nadejdzie a jedynie ogromne spowolnienie, które i tak będzie w Polsce bardzo odczuwalne. 

Jak podał Główny Urząd Statystyczny w lipcu zarejestrowanych w polskich urzędach pracy było ponad 810 tysięcy osób. Miesiąc wcześniej liczba ta była większa o osiem tysięcy.

__________________________

Photo by Mateus Campos Felipe on Unsplash/Photo by Emma Dau on Unsplash