26 września 2022

Obecnie w polskich magazynach zalega nawet 25 milionów niewykorzystanych szczepionek na C-19

Zbliża się kolejny sezon infekcyjny. To oznacza, że za rogiem kolejna kampania szczepień przeciwko covid-19.

Poprzednie kampanie charakteryzowały się różną skutecznością. Na pewno mniejszą niż założenia Ministerstwa Zdrowia. Te zakupiło szczepionek więcej niż potrzebowaliśmy. Jeśli nie wykorzystamy ich w najbliższym czasie to miliardy złotych wylądują w koszu.

Jak się okazuje miliony już zostały wyrzucone mimo że o tym się nie mówi.

SZCZEPIONKI TRACĄ WAŻNOŚĆ

Szczepionki- tak samo jak leki mają określoną ważność. W przypadku tych pierwszych preparatów często jest ona krótsza. Obecnie w polskich magazynach zalega nawet 25 milionów niewykorzystanych szczepionek na Covid-19.

Już niebawem upłynie ich termin ważności. Jeśli to nastąpi będą musiały zostać zutylizowane. To oznacza, że do kosza zostanie wyrzucone nawet 2,5 mld złotych, które mogło być przeznaczone np. na służbę zdrowia.


POLSKA HANDLUJE SZCZEPIONKAMI?

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” dotychczas nasz kraj starał się sprzedawać nadwyżki magazynowe do innych krajów. Kontrahentami były m.in.: Ukraina czy Wietnam.

Jak się dalej dowiadujemy sprzedane sztuki to jedynie kropla w morzu naszych zapasów, które z każdym dniem są bliżej utylizacji. Jeśli to nastąpi nie będą to pierwsze pieniądze wyrzucone przez nas w błoto.

Okazuje się, że dotychczas Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zutylizowała 790 tys. dawek szczepionek. Jeśli weźmiemy pod uwagę cenę jednostkową szczepionki (w przypadku Pfizera jest to ok 100zł) robi nam się ogromna suma.

W dodatku nie wiemy jak wyglądała utylizacja, choć ona również musiała mieć swój koszt.

POLACY NIE CHCĄ SIĘ SZCZEPIĆ

Powodem całej sytuacji jest mniejsze zainteresowanie szczepieniami przeciwko Covid-19 w naszym kraju niż spodziewali się tego rządzący.

Dotychczas w Polsce  wykonano 56 milionów szczepień. W pełni zaszczepionych jest 22 miliony osób.

___________________________

Photo by Ivan Diaz on Unsplash