26 września 2022

Skarbówka wchodzi na nasze konta

Urząd skarbowy zyskał nowy przywilej. Polskie prawo pozwala fiskusowi wchodzić na konto bankowe osoby prywatnej bez jakiejkolwiek przyczyny.

Dotychczas taki zabieg był możliwy dopiero gdy fiskus spełnił odpowiednie wymogi. Jest to nowy przepis lecz urzędnicy nie marnują czasu.

Są już pierwsze inwigilacje podatników. Jak na razie jest ich niewiele, choć z pewnością sytuacja będzie rozwojowa.

SPRAWDZĄ TWOJE KONTO

Od lipca wszedł w życie przepis, który pozwala Urzędom Skarbowym sprawdzenie kont podatników i jego historii. Taka zmiana powstała na skutek Polskiego Ładu.

Dzięki nowym przepisom urzędnicy mogą sprawdzić rachunek bankowy bez podania przyczyny. Do tej pory było to niemożliwe dopóki osoba fizyczna nie usłyszała zarzutów ze strony urzędu skarbowego.

Jak wiadomo przepis służy temu aby uszczelnić system podatkowy w Polsce. Jest to zupełna nowość ponieważ teraz podatnicy będą mogli być całkowicie prześwietlani biorąc pod uwagę ich wpływy oraz wydatki.

PRAWO DZIAŁA- URZĄD PRACUJE

Jak podaje Krajowa Administracja Skarbowa urzędnicy rozpoczynają pracę prześwietlania kont Polaków.

Jak na razie przez ostatnie dwa miesiące proces ten został przeprowadzony dopiero 33 razy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby ta liczba rosła i z pewnością będzie to miało miejsce. Czy jest się czego bać?

CO TO OZNACZA DLA PODATNIKA?

Jeśli jego transakcje przeprowadzane są z godnie z prawem to nic się nie zmieni. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji gdzie urząd skarbowy będzie miał co do tego wątpliwości zostaniemy natychmiast o tym poinformowani.

Z pewnością konieczne będzie wytłumaczenie się. Przypomnijmy, że od teraz każdy naczelnik urzędu skarbowego w naszym kraju będzie mógł żądać od banków informacji o koncie podatnika.

W jakim momencie? Każdym- nawet podczas postępowania przygotowawczego. Oznacza to, że przeszukanie kont może nastąpić rutynowo a nie tylko i wyłącznie z określonego powodu.

JAK TO WYGLĄDAŁO WCZEŚNIEJ?

Prawdą jest, że wcześniej skarbówka również mogła sprawdzić konto bankowe obywatela. Był to jednak proces dla urzędów utrudniony.

Otóż taka sytuacja możliwa była tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wszczęta została kontrola podatkowa lub postępowanie. Nie było mowy o rutynowym sprawdzaniu kont.

Mówiąc wprost sprawdzenie konta odbywało się wtedy gdy urząd miał podejrzenia co do danej osoby. Dziś może to zrobić bez jakichkolwiek podejrzeń. Służyć ma temu postępowanie przygotowawcze.

PO CO TO WSZYSTKO?

Nie trzeba się domyślać, że jest to proces uszczelniania systemu podatkowego. Partia rządząca uważa, że ten miał wiele luk podczas rządów poprzedniego ugrupowania.

Faktem jest również, że wydatki rządowe rosną z każdym dniem. PIS nie zapina pasa mimo trudnych czasów tylko wciąż robi ogromne zakupy socjalne.

Je trzeba wciąż finansować, a drukarka do pieniędzy nie może pracować 24 godziny na dobę. Tym samym rządzący liczą na większe wpływy do budżetu państwa.

Photo by Lianhao Qu on Unsplash

______________________