29 września 2022

„SASINOWE” czyli nowe podatki dla Polaków

Podatek Ministra Aktywów Państwowych to ewenement. Jest to pierwszy podatek, który zostanie naliczony za okres przed jego wprowadzeniem- mimo że w teorii prawo nie działa wstecz.

POŁOWA DLA PAŃSTWA

Czy stawka Vat w wysokości 23% to dużo? Dla wielu z nas tak, gdy porównujemy się do naszych sąsiadów zza Odry. Rząd pokazuje, że niekoniecznie, bo można zabierać więcej.

Nowy podatek od „nadzwyczajnych zysków” to aż 50% ich wartości. Pierwotnie miał on objąć tylko spółki Skarbu Państwa.

Ostatecznie obejmie również duże firmy, które osiągnęły wysokie zyski w ostatnim czasie. Wyłączone z opłaty będą firmy, które zatrudniają mniej niż 250 osób.

Jak tłumaczą przedstawiciele rządu- środki z tego podatku mają zostać przekazane na rekompensatę za drożejącą energię dla placówek publicznych.

DLA DUŻYCH RYB

Jak dowiadujemy się w sieci podatek obejmie firmy, które zatrudniają więcej niż 250 osób oraz osiągnęły roczny obrót netto przekraczający równowartość 50 milionów euro.

Pierwotnie nowy podatek miał objąć tylko i wyłącznie spółki Skarbu Państwa. Ostatecznie skończyło się na wszystkich dużych firmach.

Choć danina dopiero teraz wchodzi w życie, kiedy zbliża nam się koniec roku kalendarzowego to firmy będą musiały zapłacić go od zysku brutto za obecny rok.

Jeśli marża brutto firmy w 2022 roku będzie większa od średniej marży burtto za lata 2018-2021 wtedy będziemy zobligowani do zapłacenia tej daniny.

EKSPERCI MÓWIĄ JASNO- NIE TĘDY DROGA

Choć w teorii większość osób nie musi się bać ponieważ podatek dotyczyć będzie tylko i wyłącznie dużych firm to skutki jak to zwykle bywa- odczują wszyscy.

Polska giełda, która mówiąc skromnie jest w kiepskiej kondycji zareagowała bardzo negatywnie na tę informację. Spadki możemy zobaczyć na kluczowych indeksach. 

Dodatkowo Polska przez ostatnie lata była bardzo atrakcyjnym krajem rozwijającym się dla firm z zagranicy, które z chęcią inwestowały tutaj swój kapitał.

To dawało nam zyski z podatków, ale i również pracę dla wielu Polaków. Obecnie sytuacja się zmienia ze względu na konflikt na Ukrainie.

Dodatkowo taki podatek może zniechęcić zarówno wiele Polskich jak i zagranicznych firm do inwestowania za Wisłą. Eksperci podkreślają, że niższe i prostsze podatki mogłyby wnieść więcej do budżetu państwa aniżeli wysokie i skomplikowane daniny.

Taki podatek nie stworzy szarej strefy bo na takim poziomie jest to niemożliwe. Możliwe jest natomiast w dzisiejszych czasach aby bardzo szybko przenieść firmę do innego kraju.

Tego najbardziej obawiają się eksperci. Skutkiem tego będzie drastyczne zmniejszenie wpływów do budżetu kraju oraz zmniejszenie miejsc pracy, które są niezwykle istotne podczas kryzysu, przez który obecnie przechodzimy.

__________________________