30 września 2022

Getin Noble Bank przestaje istnieć. Co ze środkami klientów?

W piątek rano Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Powodem takiej sytuacji jest zła sytuacja finansowa spółki, która według ekspertów dąży w kierunku upadłości.

SPEŁNILI WSZYSTKIE WARUNKI

Co to oznacza dla banku? Od teraz zarządzanie tym przedsiębiorstwem przejmuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Działalność Getin Noble Bank S.A. będzie realizowana na starych zasadach do 2 października. Dzień później piecze nad spółką przejmie BFG S.A. Aby podjąć taki krok musiały być spełnione trzy argumenty.

Po pierwsze bank musi być zagrożony upadłością.

Po drugie brak jakichkolwiek działań oraz planów banku, które tę sytuację miałyby w przyszłości poprawić.

Po trzecie wszczęcie przez podmiot przymusowej restrukturyzacji.

W tej sytuacji wszystkie punkty zostały spełnione, a więc Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie miał innego wyjścia. 

Jak twierdzi Fundusz- takie działanie było niezbędne aby wyjść z tej sytuacji tzw. suchą stopą i nie angażować w nią pieniędzy publicznych.

CO Z DEPOZYTAMI KLIENTÓW?

Środki klientów, którzy mają rachunek w Gettin Noble Banku są bezpieczne. Jak mówi nasze prawo- chroni je Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Należy pamiętać, że pieniądze, o które nie musimy się bać to kwota do 100 tys. euro. Oznacza to, że jeśli osoba posiada na koncie więcej niż ok. 480 tysięcy złotych- wtedy nadwyżka od tej kwoty nie będzie mu zwracana.

Warto wiedzieć, że takie prawo obowiązuje w każdym banku, który podlega pod Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nie tyczą się tego m.in. parabanki.

Gdy decydujemy się na otarcie rachunku bankowego, na którym planujemy przechowywać spore kwoty zawsze warto kierować się do tych najbardziej popularnych podmiotów. Wtedy gwarancja BFG nas nie ominie.

NIEKTÓRZY STRACĄ SPORO

Teraz przyjdzie czas na procesy, które mają uratować spółkę przed upadłością. Do tego nie mają być wykorzystywane pieniądze publiczne.

Przymusowa restrukturyzacja to nic innego jak umarzanie wszystkich akcji GBN i niektórych zobowiązań finansowych aby spłacić lukę kapitałową banku.

Kto na tym straci?

Akcjonariusze, którzy zainwestowali na giełdzie w ten podmiot. Od teraz zostają z niczym. Ile jest takich osób? Z pewnością nie mało, bo Gettin Noble Bank wyemitował 1,04 mln akcji. Ich łączna wartość wynosiła 154 zł.

NIHIL NOVI

Trzeba jednak przyznać, że wiele osób spodziewało się takich obrotów spraw. Zdecydowana większość wycofała swoje środki przed czasem.

Sytuacja GNB jest niestabilna od wielu lat. Bankowi brakowało środków do prawidłowego funkcjonowania.

Choć kiepska sytuacja banku trwa już od ponad 10 lat, to warto podkreślić, że nie pomogły jej wprowadzone w ostatnim czasie przez polski rząd- wakacje kredytowe.

Te tylko pogłębiły skalę kryzysu. Zgodnie z planem biznesowym firmy to właśnie pożyczki były głównym narzędziem przychodów.

Fot/Pixabay

_______________________