• NOWETECHNOLOGIE

28 listopada 2020

Sztuczna inteligencja - zagrożenie czy szansa?

Sztuczna inteligencja (tzw. SI) zaskakuje z dnia na dzień coraz bardziej. Warto zatrzymać się na chwilę i zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo pomaga nam ona funkcjonować w dzisiejszym świecie. SI jest działem informatyki i zajmuje się tworzeniem modelu zachowań inteligentnych oraz programów i systemów, które stymulują te zachowania.

SI ma dwa podstawowe znaczenia. Pierwsze z nich to hipotetyczna inteligencja realizowana w procesie inżynieryjnym, nie naturalnym. Drugie określa technologię i dziedzinę działań naukowych informatyki, psychologii, matematyki, kognitywistyki i filozofii.

Za pomocą sztucznej inteligenci, ludzie chcą konstruować programy komputerowe i maszyny, które byłyby zdolne do zrealizowania niektórych z funkcji naszego umysłu i zmysłów ludzkich. Pomaga ona również w zwalczaniu dezinformacji poprzez sprawdzanie informacji podawanych przez media społecznościowe, uwiarygodnia źródła online. Od sztucznej inteligencji oczekuje się, że będzie wykonywać podobne lub te same czynności, jakie wykonuje ludzki mózg, np. rozpoznawanie mowy czy analizowanie danych treści. Specjaliści wiążą z nią nadzieje bardziej bezpiecznego i pomyślnego życia w przyszłości.

Na jakim etapie jest SI?

Aktualnie widzimy trzy najważniejsze etapy rozwoju sztucznej inteligencji. Są nimi: Artificial-Narrow-Intelligence(ANI), Artificial-Generel-Intelligence(AGI) oraz Artificial-Super-Intelligence(ASI). ANI jest ograniczona do wąskiej dziedziny, w jakiej się specjalizuje. Nie jest w stanie zrobić niczego innego. AGI jest w stanie dorównać, a nawet przewyższyć poziom inteligencji człowieka. Potrafi rozwiązywać problemu w oparciu o informacje zebrane w bazie danych, planować, abstrakcyjnie myśleć, uczyć się nowych rzeczy, wyciągać wnioski ze zdarzeń i stosować zmiany w celu ulepszenia swojego działania. Ostatnia z nich, ASI znacząco przewyższa cały intelekt, jaki zgromadziła ludzkość.

Pandemia to idealny moment na korzystanie z możliwości, jakie daje nam SI. Wykorzystywana jest np. do dostarczania danych, śledzenia rozprzestrzeniania się wirusa, obrazuje termicznie lotniska i inne miejsca publiczne. Jest przydatna nawet w medycynie, ponieważ pomaga w rozpoznaniu infekcji poprzez komputerowy tomograf płuc.

Obecnie jest ona na tak rozwiniętym poziomie, że wdziera się do każdego aspektu naszego codziennego życia. Używamy jej podczas robienia zakupów online, wyszukiwania produktów i informacji w internecie, tłumaczenia tekstów. W niektórych szpitalach pomaga pacjentom. Stanowi ona pewnego rodzaju cyfrowego asystenta, który oprowadza nas po nieznanych zakamarkach Internetu. Jest ona także wykorzystywana w budownictwie. Pomaga tworzyć inteligentne budynki i infrastrukturę, a nawet całe miasta. Aspekt, w którym zdaniem niektórych ludzi jest najbardziej potrzebna jest zapewnianie cyberbezpieczeństwa. Robi to poprzez ciągłe wprowadzanie danych, rozpoznawanie wzorców oraz śledzenie i zwalczanie ataków.

Czy stanowi zagrożenie dla ludzkości? Ze względu na jej szybki rozwój, ludzie obawiają się zagrożenia. Maszyny przejęły wiele czynności ludzkiego mózgu. Ze względu na szybkość procesów, skutki są trudne do oszacowania. Z jednej strony sztuczna inteligencja zapewnia nam wygodę i bezpieczeństwo, z drugiej zaś strony powoduje w ludziach lęk np. przed utrata pracy spowodowaną całkowitym zmechanizowaniem dużych zakładów fabrycznych. Maszyna wykonuje o wiele mniej błędów niż ludzki umysł, dlatego jest coraz chętniej używana właśnie przy masowych produkcjach.

Autor; Natalia Malessa