Przebadaliśmy 11 701 osób w całej Anglii i Walii i zadaliśmy pytania dotyczące ich stosunku do różnorodności etnicznej, narodowej i religijnej oraz ich doświadczeń z nią związanych. Aby przybliżyć te kwestie do domu, zaprosiliśmy respondentów do podzielenia się swoimi postawami wobec bliskiego krewnego poślubiającego osobę z innego środowiska. Zbadaliśmy również nasze przeżyte doświadczenia różnorodności zarówno w pracy, jak i wśród grup przyjaźni. – czytamy na stronie Woolf Institute
Według badań więcej uprzedzeń do innych ludzi mamy ze względu na ich religię, nie rasę. To właśnie religia stanowi większe uprzedzenia społeczne niż inna narodowość.
Badanie wykazało że muzułmanie są grupą najbardziej nietolerancyjną wobec innych wyznań , jednocześnie właśnie wobec islamu wykazywano największy brak tolerancji.
Badając kwestie uprzedzeń i nietolerancji, naukowcy postanowili skupić się również na małżeństwie.
75 proc. badanych wyznało że małżeństwo krewnego z osobą innego pochodzenia/ narodowości nie stanowi żadnego problemu
43 proc. badanych zaakceptowałoby małżeństwo krewnego z muzułmaninem
Większość osób uprzedzonych do poślubienia osoby z innej narodowości czy innego wyznania to mężczyźni.
Prawie czterech na dziesięciu muzułmanów nie chciałoby zaakceptować związku z chrześcijaninem.
Takie narodowości jak hindusi, sikhizm, żydzi, buddyści i ateiści byli najbardziej radykalni w swoich poglądach o nie wiązanie się z wyznawcami innej religii.
Natomiast najmniejszy opór na takie małżeństwa wśród badanych wykazywali chrześcijanie.
Szczególne uprzedzenia wobec innej religii zauważono wśród osób starszych (w tym wypadku 75+) oraz wśród osób z niskimi kwalifikacjami lub bez wykształcenia.
Autor; Redakcja
Źródło; https://www.woolf.cam.ac.uk/research/projects/diversity