2 grudnia 2020

Badanie różnorodności etnicznej, narodowej i religijnej w Anglii i Walii

Organizacja Woolf Insitute zajmująca się badaniem relacji pomiędzy społecznościami religijnymi opracowała raport; How we get along; The Diversity Study of England and Wales 2020 . Badani odpowiadali na pytania typu; Co myślimy o naszych sąsiadach? Co nas dzieli, a co łączy, jeśli chodzi o rasę, religię i imigrację? Czy wszyscy mamy te same doświadczenia z różnorodnego, codziennego świata wokół nas? Raport ukazał ciekawe oblicze społeczne i jest największym znanym badaniem różnorodności przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii.

Photo by Jakob Owens on Unsplash

Przebadaliśmy 11 701 osób w całej Anglii i Walii i zadaliśmy pytania dotyczące ich stosunku do różnorodności etnicznej, narodowej i religijnej oraz ich doświadczeń z nią związanych. Aby przybliżyć te kwestie do domu, zaprosiliśmy respondentów do podzielenia się swoimi postawami wobec bliskiego krewnego poślubiającego osobę z innego środowiska. Zbadaliśmy również nasze przeżyte doświadczenia różnorodności zarówno w pracy, jak i wśród grup przyjaźni. – czytamy na stronie Woolf Institute

Według badań więcej uprzedzeń do innych ludzi mamy ze względu na ich religię, nie rasę. To właśnie religia stanowi większe uprzedzenia społeczne niż inna narodowość.

Badanie wykazało że muzułmanie są grupą najbardziej nietolerancyjną wobec innych wyznań , jednocześnie właśnie wobec islamu wykazywano największy brak tolerancji.

Badając kwestie uprzedzeń i nietolerancji, naukowcy postanowili skupić się również na małżeństwie.

75 proc. badanych wyznało że małżeństwo krewnego z osobą innego pochodzenia/ narodowości nie stanowi żadnego problemu

43 proc. badanych zaakceptowałoby małżeństwo krewnego z muzułmaninem

Większość osób uprzedzonych do poślubienia osoby z innej narodowości czy innego wyznania to mężczyźni.

Prawie czterech na dziesięciu muzułmanów nie chciałoby zaakceptować związku z chrześcijaninem.

Takie narodowości jak hindusi, sikhizm, żydzi, buddyści i ateiści byli najbardziej radykalni w swoich poglądach o nie wiązanie się z wyznawcami innej religii.

Natomiast najmniejszy opór na takie małżeństwa wśród badanych wykazywali chrześcijanie.

Szczególne uprzedzenia wobec innej religii zauważono wśród osób starszych (w tym wypadku 75+) oraz wśród osób z niskimi kwalifikacjami lub bez wykształcenia.

Autor; Redakcja

Źródło; https://www.woolf.cam.ac.uk/research/projects/diversity