• HIKIKOMORI
  • WIRUSSAMOTNOŚCI

3 grudnia 2020

HIKIKOMORI - japoński wirus samotności

Termin powstał z połączenia wyrazów: hiku -wycofywać się, rezygnować, i komoru, być w środku, ukryć się. Pełna nazwa zaburzenia to Shakaiteki hikikomori. Po raz pierwszy schorzenie zostało zdiagnozowane przez Tamaki Saitō w latach 90. ubiegłego wieku. Stan taki może trwać około 6 miesięcy, ale są przypadki, w których stan utrzymywał się całe dziesięciolecia.. Łączy się to z nieobecnością w pracy/szkole, brakiem kontaktu z ludźmi spoza rodziny (poza lekarzem, który bez wizyty nie wypisze leków niezbędnych w procesie leczenia) i prowadzeniem specyficznego stylu życia.

Zdarzają się przypadki zaburzeń depresyjnych i lękowych wynikające z braku kontaktów społecznych. Większość borykających się z nim ludzi to mężczyźni. Według japońskiego psychologa, Tamaki Saito – problem ten dotyka około miliona młodych ludzi w Japonii. Komunikują się ze światem zewnętrznym głównie za pomocą Internetu. Mając w posiadaniu to źródło, nie muszą nawiązywać kontaktu chociażby z domownikami.

Co go może powodować?

Przede wszystkim presja, jaką wywierają rówieśnicy, rodzina, przyjaciele czy partner. Ofiarom wirusa wydaje się, że nie są wystarczająco dobrzy w tym, co robią i nie sprostają oczekiwaniom innych. Wyścig szczurów i pogoń za sukcesem jest tu kluczowy. Kolejnymi przyczynami jego istnienia może być zła sytuacja finansowa, niepewność o własny byt, introwertyczna natura. Warto też wziąć pod uwagę to, jak wygląda sytuacja rodzinna. W rozwoju każdego młodego człowieka ważne jest wsparcie rodziców, zrozumienie i odpowiednie wychowanie. Kolejną przyczyną obecności wirusa samotności może być nieprawidłowa komunikacja w związku. Brak poczucia własnej wartości, akceptacji i odrzucenie przez najbliższych.

Jak wyleczyć?

Głównym sposobem leczenie Hikikomori jest psychoterapia, której długość uzależniona jest od czasu, w jakim wirus był u niego widoczny. Jednym ze sposobów psychoterapii jest stanie po drugiej stronie drzwi pokoju, w którym znajduje się pacjent i stopniowe rozmowy mające na celu jego wyjście. W Japonii istnieją też specjalistyczne kliniki zajmujące się leczeniem. Prowadzone są tam między innymi grupy wsparcia dla rodzin pacjentów. Ważnym elementem leczenia w Japonii jest organizacja „New Start”, która zapewnia terapeutów. Na początku piszą listy do ludzi w zamknięciu, po czasie starają się przekonać do zamieszkania w domu organizacji, gdzie mogliby na nowo zacząć relacje społeczne i wrócić do produktywnego życia. Lekarzom jak dotąd nie udało się określić faktycznych zaburzeń psychicznych leżących u podstaw tej dolegliwości.

Hikikomori w Polsce

Pierwszy przypadek został zdiagnozowany w 2001 roku. Ogrom problemu pokazuje ilość Polaków na forach dla samotników. Przykładem jest strona www.phobiasocialis.pl która zrzesza prawie 9 tys. członków. Dzielą się oni swoimi przypadkami, omawiają wzajemne przypadki, leczenia, problemy. Niektórzy pomagają sobie w znalezieniu zdalnej pracy. Ten internetowy kontakt jest niemalże jedynym, jaki mają odosobnieni.

Autor; Natalia Malessa