6 grudnia 2020

Światowe Forum Ekonomiczne zaleca spożywanie chwastów

Znalezienie nowej żywności pochodzenia roślinnego staje się coraz pilniejsze, a prognozowany wzrost populacji na świecie wzrośnie o dwa miliardy w ciągu najbliższych 30 lat. Podczas gdy hodowla zwierząt na mięso generuje 14,5% całkowitej globalnej emisji gazów cieplarnianych, chwasty wychwytują węgiel z atmosfery, a zatem mogą pomóc w kontrolowaniu zmian klimatycznych. - czytamy na oficjalnej stronie WEF/ World Economic Forum/

Dziś gdy setki tysięcy ludzi na świecie traci prace i zastanawia się co będzie jutro. Popada w depresje i popełnia samobójstwa z powodu zaburzeń psychicznych wywołanych przez obostrzenia wprowadzane przez rządy poszczególnych państw, najbogatsza światowa elita jest zatroskana o naszą planetę. Sugeruje abyśmy zmienili nawyki żywieniowe i zaczęli jeść chwasty. WEF przekonuje że chwasty mogą być smaczne i pożywne oczywiście o ile wiemy które wybrać. Zmiany żywieniowe mają pomóc w walce ze zmianami klimatu.

Sącząc szampana, spożywając kawior i pławiąc się w luksusowych hotelach, elita w ten sposób martwi się o środowisko i jest zatroskana wzrostem populacji. Program promujący jedzenie chwastów ma zacząć przygotowywać opinię publiczną do radykalnej zmiany jadłospisów w celu redukcji emisji dwutlenku węgla. Program również zakłada zmniejszenie spożycia mięsa i wyrobów mięsnych z uwagi na to że hodowla zwierząt na mięso generuje 14,5% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Stanowi to zagrożenie dla naszej planety, natomiast chwasty mogą pomóc w kontroli zmian klimatycznych. Czego się bedzie niedługo od nas oczekiwać? „Następnym razem, gdy żebrak zbliży się do twojego samochodu, wskaż smaczne i pożywne chwasty wyrastające przez pęknięcia w chodniku i powiedz mu: „Bon appetit!”.

Prawdą natomiast jest że wiele chwastów może być traktowana jak wartościowe zioła lub przyprawy do posiłków. Zanim jednak zdecydujemy się je spożyć, konieczna jest wiedza jakie gatunki chwastów możemy bezpiecznie zbierać. Te informacje są niezwykle ważne tak jak znajomość jadalnych gatunków grzybów, gdyż podobnie jak podczas grzybobrania – błąd może nas narazić na spore kłopoty zdrowotne lub nawet utratę życia.

Autor; K.M.

Na podstawie; https://www.weforum.org/agenda/2020/11/weeds-good-food-control-climate-change/