13 grudnia 2020

9 cech, które świadczą o tym, że masz wokół siebie toksycznych ludzi

Toksyczny człowiek nie musi być od razu dla nas zły. Często toksyczność i zła aura jaka otacza taką osobę może na pozór mieć znamiona miłej, uczynnej i dobrej - wręcz przyjacielskiej. Jednak aby nie dać się zwieść, w przyszłości nie płakać i nie żałować, dobrze jest wcześniej wiedzieć z kim właściwie mamy do czynienia aby odciąć się dla własnego dobra od takich ludzi.

9 Cech, które świadczą o tym, że masz wokół siebie toksycznych ludzi;

Są szczęśliwi, gdy inni cierpią. To cecha która powinna Cię zaniepokoić. Jeżeli człowiek ma satysfakcje z tego że innym się nie powodzi, że ktoś stracił prace, cierpi na samotność, problemy ze zdrowiem, lub ma problemy finansowe itp. To pierwszy znak ostrzegawczy. Szokujące jest to, że takim osobom sprawia satysfakcje i przynosi prawdziwą radość gdy inni ludzie cierpią. Najgorszym przejawem jest to, gdy sami celowo powodują swoim zachowaniem cierpienie u innych i nie mają z tego tytułu żadnych wyrzutów sumienia, mało tego uważają że postąpili prawidłowo. Bardzo często sami prowokują sytuacje w których możesz czuć się źle lub odczuwać smutek – takim ludziom przynosi to prawdziwe szczęście i satysfakcje patrząc na Twój ból i cierpienie.

Chcą wszystko kontrolować. Kolejna niepokojąca cecha, muszą mieć wszystko pod kontrolą. Chcą nie tylko kontrolować sytuacje czy wszystkie dziedziny Twojego życia – taka osoba musi decydować o wszystkim, mimo tego że to jej nie dotyczy. Musi mieć wpływ na Twoje życie, decyzje, wybory, sposób myślenia. Osoba taka ma świadomość a nawet przekonanie że jest w posiadaniu Twojego życia i zdaje sobie sprawę że własnym zachowaniem wymusza określone zdarzenia w Twoim życiu. Kontrolując Ciebie ma nad Tobą władze a Ty możesz nawet o tym nie wiedzieć.

Manipulują. To typowy objaw złego człowieka. Manipulacja może przejawiać się w sposób na pozór niezauważalny. Jednak gdy nie masz tego świadomości, jesteś prowadzony na sznurku jak marionetka w teatrze lalek. Manipulują przede wszystkim emocjonalnie, wchodząc na emocje wymuszając swoim zachowaniem abyś poczuł się winny całej sytuacji. To typowe dla manipulatorów. Nigdy nie przyznają się do winy ale manipulują Tobą w taki sposób abyś z poczucia winy zrobił to co dokładnie chcą abyś zrobił. Najczęściej jest to płacz, użalanie się nad sobą i swoim losem, po to aby wzbudzić w Tobie reakcje której oczekują. Manipulacja może być również zafałszowaniem rzeczywistości, kłamstwem, użyciem wszelkich fałszerstw aby tylko uzyskać swój cel. Manipulacją są również kłótnie i awantury aby doprowadzić do osłabienia psychicznego i tzw. „złamania” Ciebie poprzez wywołane emocje.

Brak odpowiedzialności. Osoby takie nigdy nie biorą odpowiedzialności za swoje czyny. Za wszystko co dzieje się w ich życiu obarczają Ciebie. Nigdy nie przyznają się do tego że postąpili nieuczciwie, nigdy nie widzą w sobie nic złego. To oni są poszkodowani, to im należy współczuć, to oni zawsze mają racje a wszyscy inni się mylą. To im należy się szacunek i wszystko co najlepsze. To oni są pępkiem świata, a Ty jesteś zły.. Taki sposób myślenia to kolejny niepokojący symptom.

Kłamią. To kolejna niepokojąca cecha. Kłamstwo jest dla nich jak chleb powszedni. Bez kłamstwa nie potrafią żyć. Będą tak zniekształcać rzeczywistość abyś uwierzył w ich wersje wydarzeń. To kłamstwo jest dla nich środkiem do zdobycia określonego celu. Dzieje się tak, ponieważ rzeczywistość, w której żyją, nie jest dla nich satysfakcjonująca. Jeśli ktoś zły chce ci pomóc, zawsze pamiętaj, że robi to dla własnego dobra i ze swoich egoistycznych pobudek. W ten sposób chcą coś od ciebie otrzymać lub kalkulują że otrzymają od Ciebie pomoc w konkretnym momencie. W takich sytuacjach najlepiej na bieżąco rozliczać się z takimi ludźmi aby nie mieć u nich żadnego długu.

Ślepota. Są ślepi na siebie samych. Nie możesz zwrócić im uwagi że postępują nieuczciwie. Nigdy nie widzą w swoim postępowaniu nic złego. W swoich własnych oczach są chodzącymi aniołami. Są idealni, nigdy się nie mylą. Osoby takie mimo wyrządzonych krzywd innym nigdy nie przeproszą i nie żałują niczego co zrobili. „Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata” Mt 7,5.

Zazdroszczą. Zazdroszczą Ci wszystkiego, czego oni nie mają. Zazdroszczą Ci zdrowia, powodzenia finansowego, przyjaciół, wyjazdów zagranicznych, dobrego samochodu, spokojnego życia, pozytywnego myślenia, uśmiechu na twarzy, spokoju, ładnego wyglądu… Zazdroszczą Ci wszystkiego bo sami nienawidzą siebie i swojego życia.

Robią z siebie ofiary. Rola ofiary jest dla złych ludzi idealna. Zawsze wszystko i wszystkich dookoła można posądzić o to że zostali oszukani i źle potraktowani. Rola ofiary jest doskonała do wydobycia wszystkiego zgodnie z ich zamiarem aby na bazie współczucia ugrać swój plan.

Szantaż. Osoby złe będą Cię szantażować. Do szantażu wykorzystają wszystkie dostępne dla nich informacje które od Ciebie otrzymają. Mogą to być szczere rozmowy, wyrzucone przez Ciebie żale, mogą być świadkami rozmów które prowadziłeś. Mogą to być dokumenty które są w ich posiadaniu na Twój temat. Wszystko co o Tobie wiedzą wykorzystają przeciwko Tobie w odpowiednim dla nich czasie. Po to aby zrealizować swoje misterne zamiary wobec Ciebie. Będą Cię szantażować, do tej pory aż się ugniesz i zrobisz to czego żądają.

Autor;Redakcja