13 grudnia 2020

Wirtualne klony już opatentowane przez Microsoft

Microsoft opatentował technologię, która pozwoli na tworzenie chatbotów wchodzących w interakcję z użytkownikiem za pomocą potocznego języka. Nowa technologia zapewni nie tylko rzeczywiste doznania wizualne lecz również rozmowę z wykreowanym na potrzeby programu ludzkim klonem. Technologia zbudowana jest na zebranych informacjach o człowieku i jego parametrach biologicznych. System może komunikować się z każdym użytkownikiem.

Chatbot to program komputerowy który prowadzi rozmowę z użytkownikiem za pomocą ludzkiego języka. Chatbotem sterujemy za pomocą rozmowy, a on świadczy usługi za pomocą rozmowy. To tak jakby program komputerowy stał się osobą z którą można porozmawiać czy uzyskać informacje. Aby chatbot był jak najbardziej realny, system będzie zbierał zdjęcia osób, nagrania ich głosów oraz informacje z portali społecznościowych.

Wszystkie dane będą przez chatbot przetwarzane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Algorytm będzie w stanie realnie naśladować sposób mówienia, poruszania i gesty danej osoby. System może również stworzyć bota zmarłej już osoby, może skopiować ich styl i odtworzyć wszystko z idealną dokładnością. W ten sposób w praktyce będzie można spotkać się z wirtualnym klonem zmarłej osoby z którą będzie można porozmawiać. Możliwość taka wymusi na wielu krajach zrewidowanie przepisów gwarantujących prywatność po śmierci.

Powyższy film z Korei Południowej ukazuje wirtualne spotkanie matki i nieżyjącej od czterech lat jej córki. W wirtualnym świecie matka i córka spędziły czas na rozmowie, rozstając się, dziewczyna poprosiła matkę, aby już więcej nie płakała po jej śmierci a specjalne rękawiczki imitowały dotyk dziecięcej dłoni.

Autor; Anna P.