21 grudnia 2020

Agencja, która reguluje rynek leków w Wielkiej Brytanii (MHRA) wydała zgodę na użycie DMT w testach klinicznych

Testy te mają na celu ocenę, czy jest sens stosowania tego środka w terapii leczącej depresję. DMT to dmetylotryptamina. Występuje naturalnie w naszych mózgach, lecz w niewielkich ilościach. Jest substancją narkotyczną, chemicznie zbliżoną do substancji, które zawierają psychoaktywne grzyby. Jest bardzo podobna do LSD. Jako substancja narkotyczna jest wstrzykiwana bezpośrednio w żyłę, palona lub wciągana nosem. W Wielkiej Brytanii osoba posiadająca DMT może spędzić za kratkami nawet 7 lat więzienia. Jeśli nim handluje, może jej grozić nawet dożywocie.

Zażycie DMT wiąże się z doświadczeniami mistycznymi i duchowymi, którym towarzyszą efekty wizualne i halucynacje, w czasie których można widzieć coś, co nie istnieje. Człowiek pod wpływem DMT nie jest w stanie do końca opisać swoje przeżycia. Niektórzy uczestnicy badań twierdzą, że mieli kontakt z istotami pozaziemskimi.

Działanie antydepresyjne

Działa nie tylko w leczeniu depresji, ale też stresu pourazowego, uzależnień i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. DMT przerywa procesy ruminacyjne w mózgu i pozwala w pewien sposób „otrząsnąć się” z tego, co wywołało depresję. Podczas tzw. „tripu” pacjent wyciąga na wierzch cały swój bagaż emocjonalny. W czasie terapii można „poukładać” wszystkie jego elementy i zadbać o to aby każdy z nich „odłożyć na właściwe miejsce”.

Na Wyspach wprowadzono już leki dopuszczane w terapii ciężkiej depresji. Są to jednak leki na bazie ketaminy (jako sprej do nosa) i esketaminy.

DMT testowano np. na szczurach. Reakcja gryzoni pozwala twierdzić, że mikrodawkowanie narkotyku redukuje zarówno lęki związane z traumatycznymi wydarzeniami jak i samą depresją. Naukowcy odpowiedzialni za eksperyment mają nadzieję, że podobne efekty uzyskają podczas stosowania DMT na ludziach.

Eksperymenty w USA

Amerykański badacz z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore, Alan Devis oświadczył, że wraz ze swoim zespołem znalazł namacalny efekt stosowania DMT u osób zaburzeniami depresyjnymi. Nie wiemy jednak jakie konkretnie są to efekty, ponieważ dotąd nie zdradzono szczegółów.

Jest nadzieja?

DMT miałoby zostać podane pierwszym pacjentom już w styczniu 2021. Podczas pierwszej fazy lek miałoby otrzymać 32 zdrowych pacjentów. Druga faza będzie już bardziej konkretna, ponieważ zastosują lek przy leczeniu 36 osób cierpiących na depresję i uczestniczących w psycholterapii.

Czy stosowanie DMT w leczeniu m.in. depresji oznacza przełom w medycynie? Czy oznacza to szybsze i – przede wszystkim – efektywne terapie? Miejmy nadzieję, ponieważ byłby to ogromny krok dla wszystkich cierpiących na tą chorobę.

Autor; Natalia Malessa

_________________________