21 grudnia 2020

Naukowcy odkryli, że u ludzi doświadczających samotności występują zmiany sieci neuronalnych w mózgu

Analiza 38 701 wolontariuszy w średnim i starszym wieku brytyjskiego projektu Biobank Health database, wykazała wyniki rezonansu magnetycznego z poczuciem samotności poszczególnych osób. Naukowcy wykryli różnice w pracy mózgu osób samotnych i tych którym to uczucie jest dalekie. Okazuje się, że samotność wpływa na mózg człowieka. Taka sytuacja może prowadzić do zaskakujących rozwiązań w dziedzinie medycyny oraz nauki.

Samotność jest jednym z uczuć, z którym wielu ludzi zmaga się na co dzień. Wpływa ona na wiele aspektów życia codziennego. Jak wiadomo tworzenie więzi z drugim człowiekiem jest bardzo ważne, człowiek mający wsparcie wśród rodziny i przyjaciół wykazuje większy poziom szczęścia niż człowiek samotny.  Jak pokazują badania osoby samotne wykonują mniej efektywną pracę, co przekłada się na samopoczucie oraz samoocenę.

Osoby samotne nie posiadają poczucia przynależności, które jednocześnie wiąże się z izolacją, która działa negatywnie na zdrowie psychiczne. Dzieje się tak dlatego, że człowiek  nie widzi potrzeby rozwoju oraz motywacji do dalszego działania. Badania dotyczące wpływu samotności na życie codzienne człowieka ruszyły naprzód.

Naukowcy odkryli, że mózgi ludzi doświadczających samotności różnią się od mózgów ludzi szczęśliwych, choć warto pamiętać, że samotny nie zawsze oznacza nieszczęśliwego. Badaniem polegało na obserwacji osób, które długi czas przebywały w samotności, bez towarzystwa innych i skupione było wokół tego co dana osoba czuje, po długim okresie samotności. Badania były prowadzone w czasie kiedy mózg człowieka nie jest skupiony na żadnej konkretnej rzeczy i myśli idą własnym torem.

Osoby, które długi czas nie doświadczały kontaktów międzyludzkich miały silniej unerwione obszary mózgu odpowiedzialne za budowanie wspomnień, niż osoby, które odpowiedziały się za tym, że nie odczuwają samotności. Taka sytuacja może świadczyć o tym, że mózg stara się wypełnić pustkę spowodowaną brakiem obecności drugiego człowieka.

Osoby samotne miały większą skłonność do przywoływania pozytywnych wspomnień, które miały wpływ na dobre samopoczucie danego człowieka. Jednak większa aktywność mózgu u ludzi samotnych bardzo często nie rekompensuje uczucia pustki w życiu. Jak wiadomo wiele osób cierpi na depresję czy choroby mniej związane z psychiką takie jak nadciśnienie krwi, które dotyka 40% społeczeństwa, a są to choroby spowodowane właśnie samotnością.

Jak mówią eksperci badania nad wpływem samotności na mózg są dopiero w fazie wstępnej. Jednak dalsze eksperymenty mogłyby przyczynić się do większego rozumienia samotności, co dałoby zadowalające wyniki na temat dolegliwości z jaką zmaga się społeczeństwo.

Autor; Ola Grzebińska

_________________________